„Apaszka z Powstania” – na znak solidarności z Powstańcami.

Idąc śladami filmu „Powstanie Warszawskie” Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło akcję „Apaszka z Powstania”, która upamiętni bohaterów z 1944 roku. W ramach akcji chcemy namawiać młodych...

Idąc śladami filmu „Powstanie Warszawskie” Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęło akcję „Apaszka z Powstania”, która upamiętni bohaterów z 1944 roku.

W ramach akcji chcemy namawiać młodych ludzi do „selfie” w powstańczej granatowej apaszce w białe grochy. To replika legendarnej chusty, którą nosili Powstańcy Warszawscy m.in. ze Zgrupowania „Radosław”. Jako pierwsza takie zdjęcie umieściła na swoim blogu Dorota Wróblewska - producentka pokazów i promotor mody, kultury i sztuki. Tuż za nią przyłączenie do akcji zadeklarowali najbardziej znani projektanci mody w Polsce. Wkrótce poznamy ich nazwiska.

Symboliczny gest projektantów to wyraz szacunku i solidarności z warszawiakami, którzy 70 lat temu walczyli o wolną Polskę. W filmie „Powstanie Warszawskie” granatową chustę w białe grochy nosi Stanisław Firchał ps. Wicher. W trakcie prac nad produkcją Muzeum postanowiło „wskrzesić” kultową apaszkę i wydać limitowaną edycję jedwabnych chust.

Wspaniale, że tylu projektantów chce przyłączyć się do tej akcji. Czuję się uhonorowana uczestnicząc w tym projekcie. „Apaszka z Powstania” jest pięknym symbolem, braterstwa, zjednoczenia, walki i marzeń. Minęło 70 lat, a my cały czas pamiętamy i chcemy pamiętać.
Ta akcja to symbol szacunku do naszej historii. Symboliczną apaszkę zaprezentujemy tu i teraz we współczesnym świecie. Będzie to kreatywne, artystyczne i nowoczesne podziękowanie dla Tych, którzy za wolność oddali swoje życie
- mówi Dorota Wróblewska. ZOBACZ WPIS NA BLOGU >

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji „Apaszka z Powstania”! Umieść swoje zdjęcie na wybranym portalu społecznościowym (np. Facebook, Instagram, Twitter). Opisz zdjęcie hasztagami: #powstaniewarszawskie i #1944pl

Apaszkę można kupić w SKLEPIE Z PAMIĄTKAMI MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO >

:: Historia apaszki sprzed 70 lat
Powstańcza chustka w groszki to przedmiot wskrzeszony do życia dzięki filmowi „Powstanie Warszawskie”. W tym niewielkim przedmiocie zawiera się powstańcza historia i historia powstawania filmu. Podobnie jak „Powstanie Warszawskie”, apaszka stopniowo nabierała właściwego koloru, a dzięki prowadzonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego akcji „Rozpoznaj” udało się zidentyfikować jej właściciela.
Wszystko zaczęło się od czarno-białego ujęcia z powstańczych kronik, na którym widać młodego chłopaka z burzą włosów, przewiązaną pod szyją chustką w grochy, brudnymi rękami i otartą przez kogoś specjalnie do ujęcia - czystą twarzą. Przez prawie 70 lat nikt nie wiedział, kim był? Dlaczego nosił chustkę w grochy? Jakiego była koloru? Chustka z czarno- białego filmu mogła być każdego koloru. Początkowo pokolorowano ją na bordowo, ale nie było pewności, co do koloru. Poszukiwania w archiwach pomogły odnaleźć trop. Chusty w grochy nosili Powstańcy Warszawscy, m.in. ze Zgrupowania Radosław. Granatowy materiał w białe grochy, z którego żołnierze uszyli chusty dla całego zgrupowania, według relacji pochodził z magazynów wojskowych na Woli. Film wrócił do USA w celu zmiany koloru.
Kilka tygodni później w ramach akcji „Rozpoznaj” do Muzeum zgłosiła się córka i wnuk uśmiechniętego chłopaka z powstańczych kronik. Ten młody człowiek to rozpoznany po 70 latach - Stanisław Firchał ps. Wicher, uczestnik konspiracji, powstaniec, walczył na Woli, na Cmentarzu Powązkowskim i na Stawkach, potem trafił na Starówkę, a po jej upadku kanałami przeszedł do Śródmieścia gdzie, tuż po wyjściu z kanałów został sfilmowany przez operatorów Biura Informacji i Propagandy. Przeżył Powstanie, wrócił po wojnie do miasta i do końca swoich dni mieszkał w Warszawie. Nie dożył dnia, w którym mógłby się obejrzeć na dużym ekranie.
Zwieńczeniem historii granatowej apaszki w białe grochy zawiązanej pod szyją „Wichra” jest stworzenie repliki legendarnej chusty. W Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się oryginał z 1944 roku. Tej współczesnej dodaliśmy Ikara. Młodego, pełnego siły wiary i nadziei.

Granatowa apaszka w białe groszki powstała dzięki współpracy z Polskim Jedwabiem.


 


 

Zobacz także

Nasz newsletter