Archi.TEKTURKI. Powojenne budynki warszawskie.

„Archi.TEKTURKI” prezentują wybrane założenia architektoniczne i urbanistyczne Warszawy w sposób bardzo przystępny dla młodych czytelników. Przedstawiają również historię architektów wybranych obiektów. Oszczędne w formie...

Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego pod patronatem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów przygotował nowatorski projekt wydawniczy pt.: „Archi.TEKTURKI. Powojenne budynki warszawskie”. Jest to oryginalna, trójwymiarowa książka typu pop-up w przystępny sposób opowiadająca o dziedzictwie architektury Warszawy. Dzięki specjalnej technice wybrane, wybitne warszawskie realizacje architektoniczne można będzie obejrzeć jako realizacje w technologii pop-up.

Jako obiekty 3D zaprojektowano:
Pałac Kultury i Nauki
Sejm RP
Rotunda
Most Świętokrzyski
Muzeum Powstania Warszawskiego
Stadion Narodowy
Prosta Tower
Muzeum Historii Żydów Polskich

Autorką książki jest Marlena Happach – architektka urbanistka, Wiceprezeska Oddziału Warszawskiego SARP, Prezeska i założycielka Stowarzyszenia ODBLOKUJ; zdobywczyni wielu nagród, a twórcą ilustracji Robert Czajka - wybitny grafik, malarz, współzałożyciel Grupy Twożywo.

„Archi.TEKTURKI” prezentują wybrane założenia architektoniczne i urbanistyczne Warszawy w sposób bardzo przystępny dla młodych czytelników. Przedstawiają również historię architektów wybranych obiektów. Oszczędne w formie – poprzez zastosowanie techniki laserowego wycinania i techniki pop-up książki, mają skupić uwagę czytelnika na bryle i problematyce architektonicznej, tak aby w jasny sposób przeprowadzić przez wybrane zagadnienia dotyczące m.in. warszawskiego modernizmu. Książka w założeniu przeznaczona jest dla dzieci do wspólnego czytania z rodzicami. Biorąc jednak pod uwagę jej nowatorskość i piękno edycji, a przede wszystkim to, że będzie pierwsza taką realizacją w Europie - sprawdzi się nie tylko jako książka edukacyjna, ale też jako piękny gadżet czy prezent; rzecz do czytania i posiadania przez wszystkie grupy wiekowe.

Patronat nad książką objęło również Stowarzyszenie Architektów RP.

Książkę można kupić w SKLEPIE Z PAMIĄTKAMI MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO >

Piękna ta Warszawa! Pełna jest dobrze zaprojektowanych miejsc, będących ucieleśnieniem marzeń ludzi o lepszym mieście. Jeśli idąc do szkoły czy biura, pędząc do metra bądź na zakupy, nie widzisz tego, otwórz te książkę.

„Architekturki” kryją w swoim wnętrzu fascynującą opowieść o powojennych budynkach stolicy i ich twórcach, niezwykłe ilustracje i ręcznie składane, misterne makiety budynków zrealizowane w technologii pop-up. Dzięki trójwymiarowi ze stron tej książki dosłownie wyskakują: muzea, biurowce, mosty, dworzec, stadion, banki, instytucje, by na pierwszym planie zaprezentować swoją urodę, pomysłowość, funkcjonalność, pochwalić się swoją historią. Tylko tutaj, w stolicy, architektoniczny Lord Vader sprzedaje modnisiom drogie torebki, maklerzy pracują w brzuchu wieloryba, a Gruba Kaśka żyć nie może bez Chudych Wojtków.

Choć czasem trudno polubić Warszawę, ukrytą pod warstwą bannerów, rusztowań, brudu i tysięcy pozornie nie pasujących do siebie elementów, warto zrozumieć co powoduje te emocje. Kto i w jakich czasach tworzył tę przestrzeń, jak wyglądało zderzenie marzeń z rzeczywistością.

Tak jak budynki tu opisane są ucieleśnieniem marzeń ludzi o lepszym mieście, tak ta książka jest spełnieniem marzenia jej twórców, by architektura rozbudzała wyobraźnię grą przestrzeni, materiałów, technik i kolorów - inspirowała dzieci tak, by w przyszłości potrafiły budować swoje marzenia.

 

 

Zobacz także

Nasz newsletter