Filmowe Spotkania z Warszawą

Serdecznie zapraszamy w piątek 29 lutego o godz. 18.30 na Filmowe Spotkania z Warszawą.

Serdecznie zapraszamy w piątek 29 lutego o godz. 18.30 na Filmowe Spotkania z Warszawą..
W Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego o Warszawie w filmach: "Dziewczyny do wzięcia" (reż. J. Kondratiuk, 1972) oraz "Wniebowzięci" (reż. A. Kondratiuk, 1973) opowie Grzegorz Sołtysiak.

Gośćmi specjalnymi będą Zbigniew Buczkowski oraz Janusz Kondratiuk (brat Andrzeja Kondratiuka).
Wstęp wolny!


O Filmach:

"Dziewczyny do wzięcia"
"Bohaterowie filmu Kondratiuka: nudni i rozpaczliwie przeciętni, nieporadnie szukają wzajemnego kontaktu, są żałośni w tworzeniu mitów z własnych, nie zrealizowanych marzeń. Z uporem oszukują się, że wyjazd był opłacalny, a zawarte znajomości będą miały swój dalszy ciąg. Reżyser obserwuje ich wnikliwie, chłodno i beznamiętnie, bez cienia napastliwości, ale i bez sympatii. Sposobem narracji, ujęcia tematu, specyficznym gorzko-ironicznym humorem "Dziewczyny do wzięcia" przypominają wczesne filmy Milosa Formana ("Czarny Piotruś", "Miłość blondynki") i innych reżyserów czeskiej "nowej fali" końca lat 60, szalenie trafne i wnikliwe w swej prostocie".
źródło: http://filmpolski.pl/fp/index.php/124445

nagrody dla filmu:
* 1972 - Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran")
* 1973 - Koszalin (KSF "Młodzi i Film")-nagroda "Jantar" dla najlepszego filmu telewizyjnego w ramach I Międzynarodowego Spotkania Filmowego "Młodzież na ekranie"


"Wniebowzięci":
"Jedna z lepszych komedii Andrzeja Kondratiuka z pamiętnym duetem Maklakiewicz - Himilsbach w rolach głównych. Komedia to zresztą szczególna, bo oprócz autentycznego humoru, sporo tu nostalgii i materiału do nie zawsze wesołej refleksji. Bohaterami filmu są dwaj dojrzali mężczyźni, którym w życiu więcej się nie udało niż udało. Pewnego dnia dostają od losu niezwykłą szansę. Wygrywają dużą sumę w toto-lotka. Za uzyskane pieniądze postanawiają wybrać się w pierwszą w życiu podróż samolotem [...].

Film Kondratiuka przewrotnie pokazuje, że czasem spełnione wielkie marzenie nie czyni ludzi ani lepszymi, ani szczęśliwszymi. Pomaga natomiast zaakceptować własny los, jakikolwiek by on był".
źródło: http://filmpolski.pl/fp/index.php/123661

Zobacz także

Nasz newsletter