w Heidelbergu

Konferencja naukowa o Powstaniu Warszawskim

„Powstanie Warszawskie 1944. Stan badań i recepcja w sferze publicznej Polsce i Niemczech” - to temat dwudniowej konferencji naukowej, organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w dniach 9-10 maja w Heidelbergu. Wśród prelegentów znaleźli się historycy i badacze zajmujący się problematyką historii polsko-niemieckiej i recepcją Powstania Warszawskiego w Niemczech.

Wśród prelegentów znaleźli się m.in. prof. Klaus Ziemer z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Christoph Klessmann z Uniwersytetu w Poczdamie, prof. Hans-Jürgen Bömelburg z Uniwersytetu w Giessen czy prof. Tanja Penter z Uniwersytetu w Heidelbergu.

Stronę polską będą reprezentować m.in. dr Paweł Ukielski - wicedyrektor ds. merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Piotr Cywiński, dyrektor  Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, prof. Igor Kąkolewski z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie czy prof. Piotr Madajczyk - współprzewodniczący rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Konferencję otworzy prof. Andrzej Przyłębski, Ambasador RP w Niemczech oraz prorektor Uniwersytetu w Heidelbergu prof. Dieter W. Heermann. Specjalny wykład wygłosi dr Philipp Marti ze Szwajcarii, badacz tzw. „sprawy Reinefartha”, autor wydanej także w Polsce publikacji „Sprawa Reinefartha. Kat powstania czy szacowny obywatel”.

Wierzę, że nasza konferencja będzie ważnym krokiem na drodze ku lepszemu poznawaniu historii Polski XX wieku w Niemczech i wzrostu zainteresowania polskim doświadczeniem walki o wolność ze zbrodniczymi totalitaryzmami. Z drugiej strony z pewnością pozwoli skonfrontować ustalenia polskich i niemieckich historyków i sformułować postulaty badawcze i popularyzatorskie na przyszłość. – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Konferencja jest jedną z imprez towarzyszących tournée wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” po Niemczech, które rozpoczęło się w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ekspozycją
w Topografii Terroru w Berlinie. W kolejnym roku wystawa gościła w Centrum Dokumentacji Nazizmu w Monachium, a w 2016 r, była prezentowana w Fundacji Miejsce Pamięci F. Eberta w Heidelbergu. Wystawę „Powstanie Warszawskie 1944”w Niemczech obejrzało przez trzy lata już ponad 318 000 osób. Kolejnym przystankiem ekspozycji będzie Muzeum Techniczno-Historyczne
w Peenemünde.

Współorganizatorem konferencji jest niemiecka uczelnia wyższa – Uniwersytet w Heidelbergu. Wsparcie finansowe zapewniła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz  Konsulat Generalny RP w Monachium.

Wstęp na konferencję jest wolny.

Szczegółowy program konferencji > 

Na stronie www.warsawrising.eu znajdują się dodatkowe informacje do pobrania w zakładce informacje o wystawie/media.

 

Zobacz także


wyniki konkursu

Poznaliśmy zwycięzców konkursu #63PL

Znamy już wyniki konkursu #63pl - imprezy skierowanej do młodych ludzi w wieku 15-20 lat, którzy odpowiedzieli na pytanie: Czym jest dla Ciebie patriotyzm? Konkurs odbył się w ramach dziesiątej edycji festiwalu Netia Off Camera. Przyznano też nagrodę specjalną Onetu w kategorii: Moment z historii Polski, z którego jestem dumny.

więcej
dla rodzin

Gra miejska „Żoliborskim szlakiem”

Jak wygląda Szklany Dom? Które kamienice kryją pod sobą przeciwlotnicze schrony? Gdzie mieściła się kwatera słynnego 227. plutonu szczurów kanałowych? Kim lub czym była „Jawnutka”? Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 9-14 lat do udziału w grze miejskiej „Żoliborskim szlakiem” organizowanej z okazji Nocy Muzeów.

więcej
zapowiedzi

Co nas czeka w maju w Muzeum Powstania Warszawskiego?

W programie naszych wydarzeń na maj znajdziecie m.in. grę miejską na Noc Muzeów, warsztaty z okazji Święta Konstytucji, spacery varsavianistyczne i śpiewanki osieckowe. Zobaczcie pełną listę!

więcej
Archiwum Historii Mówionej

„To Pani jest ta, co się w tym lusterku przegląda?” [WIDEO]

Bożena Pawłowska w Powstaniu Warszawskim miała 19 lat. Była łączniczką Kompanii Ochrony Sztabu „Koszta”. W drugiej połowie sierpnia 1944 r. słynny powstańczy fotograf Eugeniusz „Brok” Lokajski wykonał jej kilka zdjęć, które po latach stały się ikoniczne – każdy z nas widział fotografię młodej dziewczyny z warkoczem przeglądającej się w lusterku.

więcej