Morowe Panny.

Debata „Kim są Morowe Panny?” organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę, 30 czerwca na „Skwerze” – filia CAFT przy Krakowskim Przedmieściu. Historycy, psychologowie, socjologowie i kulturoznawcy spróbują...

Debata „Kim są Morowe Panny?” organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę, 30 czerwca o godzinie 12.00 na „Skwerze” – filia CAFT przy Krakowskim Przedmieściu. Historycy, psychologowie, socjologowie i kulturoznawcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie są współczesne „kobiety z charakterem”. Podczas debaty zostaną zaprezentowane wyniki badania ankietowego poświęconego dzisiejszym Morowym Pannom. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Wielopłaszczyznowy projekt „Morowe Panny” poświęcony został kobietom, nie tylko tym z czasów Powstania Warszawskiego, ale także współczesnym. Podczas interdyscyplinarnej debaty „Kim są Morowe Panny?” zostaną zaprezentowane nowoczesne postawy, zjawiska oraz główne działania, a także kierunki rozwoju kobiet w kształtowaniu tożsamości miasta. Wszystko osadzone w kontekście historycznym. Uczestnicy debaty podejmą się odpowiedzi na pytania: jak zmienił się obraz kobiecości od powstania styczniowego do chwili obecnej? Czym różnią się Morowe Panny z Powstania Warszawskiego od tych żyjących współcześnie?

W debacie udział wezmą: prof. Grażyna Borkowska (PAN), dr Magdalena Gawin (PAN), dr Aneta Gawkowska (UW), Maria Rotkiel i dr Paweł Rodak (UW).

Zapraszamy również na wystawę fotografii Tomasza Sikory „Morowe Panny, czyli współczesne portrety niewiast dzielnych”, którą będzie można oglądać od 30 czerwca na Skwerze – filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, Krakowskie Przedmieście 60a.

Z kolei w przestrzeni miejskiej Warszawy będzie można zobaczyć, jak „Morowe Panny” postrzega warszawski artysta Mariusz Libel. Lokalizacje jego prac można zobaczyć na załączonej mapce. Pobierz >

Ponadto zachęcamy do odwiedzenia Fotoplastikonu Warszawskiego, al. Jerozolimskie 51, gdzie od 28 czerwca będzie można oglądać wystawę „Morowe Panny, czyli Fotoplastikon warszawiankom”. Wystawa zdjęć z kolekcji Fotoplastikonu jest opowieścią o tytułowych „Morowych Pannach” – czyli kobietach silnych świadomych i szczęśliwych, od początku XX wieku, aż po chwilę obecną.

Zobacz także

Nasz newsletter