O Powstaniu Warszawskim w Osace

wystawa w Osace

Od 16 kwietnia 2024 roku w Osace można zwiedzać wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów”, która opowiada o losach stolicy Polski pod okupacją niemiecką, w czasie Powstania Warszawskiego oraz powojennej odbudowy. Osaka to drugie japońskie miasto po Hiroszimie, w którym prezentowana jest ekspozycja. Wystawę przygotowały Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Tokio oraz Osaka International Peace Center.

Wystawę mogą obejrzeć goście Międzynarodowego Centrum Pokoju w Osace, które zostało otwarte w 1991 roku. Osakijskie muzeum ukazuje trudną historię miasta, m.in. skutki nalotów prowadzonych przez aliantów po ataku Japończyków na Pearl Harbor. Japońska instytucja dokumentuje krzywdy i straty wyrządzone przez wojnę, jednocześnie podkreślając znaczenie pokoju.

fot. Julia Sielicka-Jastrzębska

„Powstanie Warszawskie jest kluczowe dla zrozumienia historii nie tylko Warszawy, ale także Polski, Europy i całej II wojny światowej. Pozwala zrozumieć sytuację, w jakiej znalazła się cała Europa Środkowa pod koniec wojny - nie było sposobu na uniknięcie totalitarnego reżimu.” Jan Ołdakowski Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

fot. Julia Sielicka-Jastrzębska

Ekspozycja, na którą złoży się ponad 50 paneli wystawowych, 3 gabloty z eksponatami oraz pokaz filmowy, będzie ukazywała losy Warszawy – miasta dotkniętego okrucieństwem nazistowskiej machiny zagłady. Rozpocznie się od ukazania Warszawy przedwojennej, rozkwitającego miasta z bogatym życiem kulturalnym i rozrywkowym. Kolejne części wystawy pokażą Warszawę okupowaną: politykę niemiecką wobec ludności żydowskiej i polskiej, terror uliczny oraz życie mieszkańców w ekstremalnie niekorzystnych warunkach. Warszawa zostanie zaprezentowana jako stolica Polskiego Państwa Podziemnego, pokazane zostaną jego struktury, a także administracja, media, edukacja, „Żegota”, wojsko oraz akcje prowadzone przez Armię Krajową.

fot. Julia Sielicka-Jastrzębska


Punktem kulminacyjnym będzie opowieść o Powstaniu Warszawskim w całej jej złożoności. Na wystawie dostępne będą eksponaty z powstańczej Warszawy, np. opaska powstańcza, skrzynka na listy Poczty Polowej i ważne dokumenty, takie jak kenkarta gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Na koniec tej części ekspozycji zaprezentowany zostanie film „Miasto ruin”, ukazujący doszczętnie zniszczone miasto w 1945 roku. Ostatni fragment wystawy pokaże odradzającą się Warszawę – powstającą z gruzów wysiłkiem całego społeczeństwa, aby stać się dziś nowoczesną metropolią.
Tragiczne losy mieszkańców miasta przybliży japońskiej publiczności pokaz filmu „Powstanie Warszawskie” (reż. Jan Komasa), który powstał w oparciu o kroniki powstańcze. Odbędzie się on w Osaka International Peace Center w dniach 1, 8, 15, 22, 29 czerwca 2024 r.


Wystawa potrwa do 14 lipca 2024 roku.


Ekspozycja odbywa się pod honorowym patronatem premiera Rzeczypospolitej Polskiej.

Organizatorzy:
Muzeum Powstania Warszawskiego
Miasto Stołeczne Warszawa
Instytut Adama Mickiewicza
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współorganizator:
Osaka International Peace Center

Partnerzy:
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Instytut Polski w Tokio

Zobacz także

Nasz newsletter