wystawa i baza ofiar

Przywracamy pamięć o ofiarach cywilnych Powstania Warszawskiego

Tylko do 27 listopada można zwiedzać wystawę „Zachowajmy ich w pamięci” znajdującą się w parku Powstańców Warszawy. Cały czas poszerzamy i aktualizujemy bazę ofiar cywilnych dostępną on-line.

Internetowa baza ofiar cywilnych

Od 1 sierpnia na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego dostępna jest baza ofiar cywilnych Powstania. Dzięki wieloletnim kwerendom oraz pracom archiwizacyjno-redakcyjnym każdy może zapoznać się on-line z listą tych, którzy zginęli z rąk okupanta. Co więcej – każdy może tę bazę aktualizować oraz weryfikować w bardzo prosty sposób. Baza zawiera imiona oraz nazwiska ofiar cywilnych, datę oraz miejsce ich urodzenia, imiona rodziców, wykształcenie, ostatnie miejsce zamieszkania, datę i miejsce śmierci oraz miejsce pochowania. To największy zbiór danych dotyczący cywilów, które zginęły w czasie Powstania Warszawskiego.

Od sierpnia baza ofiar cywilnych poszerzona została o 200 nazwisk, dokonano także około 400 aktualizacji informacji już dostępnych – część dzięki pomocy rodzin i znajomych ofiar, część dzięki weryfikacji naszych historyków. Każdy, kto odwiedzi stronę Muzeum, może znaleźć informacje o ofiarach cywilnych, ale może także te informacje uzupełnić. Wszelkie uwagi będą poddane weryfikacji przez historyków. Dzięki Waszej pomocy lista mieszkańców Warszawy, którzy zginęli z rąk okupanta, będzie mogła stawać się coraz dokładniejsza i pełniejsza.

Wciąż poszerzamy także zbiór pamiątek, które zachowały się po zmarłych. Są one często niezwykle poruszające: legitymacja przestrzelona kulą czy dokumenty ze śladami krwi są tylko nielicznymi przykładami rzeczy, które dzięki pomocy bliskich możemy gromadzić. Są świadectwem pamięci o tych, którzy stracili swoje życie w Powstaniu.

Wszelkie informacje pomocne w uzupełnianiu bazy ofiar cywilnych można dostarczać na różne sposoby:

  • on-line,
  • mailowo na adres ofiarycywilne@1944.pl,
  • telefonicznie pod numerem 22 539 79 31,
  • osobiście w siedzibie Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie.

 

Ostatni weekend z wystawą „Zachowajmy ich w pamięci”

Internetowa baza ofiar cywilnych nie jest jednak jedynym sposobem ich upamiętnienia. Do 27 listopada można oglądać plenerową wystawę „Zachowajmy ich w pamięci” znajdującą się w alei głównej parku Powstańców Warszawy. Na 93 białych słupach prezentujemy nazwiska 57 189 poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawiaków. Dzięki wieczornemu podświetleniu, ekspozycja jest symbolicznym światłem pamięci. Temat ekspozycji jest niezwykle poruszający. Imiona i nazwiska ofiar, ich data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania sprawiają, że wystawa działa na emocje. Jest wyjątkowym sposobem złożenia hołdu ofiarom cywilnym, o których pamięć także winniśmy się troszczyć.

 

Zobacz także


pomoc Powstańcom

Punkt informacyjny „Rachunek Wdzięczności PGNiG” w Muzeum Powstania Warszawskiego

Od dziś Powstańcy Warszawscy mogą załatwić formalności związane z projektem „Rachunek wdzięczności PGNiG” w nowym punkcie informacyjnym zlokalizowanym w Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach projektu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oferuje wsparcie w wysokości do 900 złotych rocznie na rachunki za gaz, co w praktyce oznacza, że wielu Powstańców nie zapłaci za gaz wcale.

więcej
15 grudnia

Ekran z dziadkiem: klasyka polskiej animacji dla dzieci

Kontynuujemy cykl comiesięcznych spotkań, podczas których prezentujemy polskie filmy dla młodzieży nakręcone na przełomie lat 60. i 70 XX wieku.

więcej
8 stycznia

Msza w intencji Wojciecha Barańskiego

Żegnamy członka Rady Muzeum Powstania Warszawskiego.

więcej
29 listopada

Finisaż wystawy Akcja „Animacja”

Od 20 lipca goście Muzeum Powstania Warszawskiego mogli oglądać wystawę czasową Akcja „Animacja”. We wtorek 29 listopada odbędzie się jej finisaż połączony z wykładem i dyskusją na temat prezentowania historii w filmach animowanych.

więcej