Stolico, pamiętamy

Zabytkowe tramwaje, jeżdżące „powstańczymi” trasami, i przelot Boeinga B-17 sprzed ponad 60 lat, to tylko niektóre z punktów programu obchodów 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.Pierwszego sierpnia, w 62. rocznicę wybuch...

.
Zabytkowe tramwaje, jeżdżące „powstańczymi” trasami, i przelot Boeinga B-17 sprzed ponad 60 lat, to tylko niektóre z punktów programu obchodów 62. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Pierwszego sierpnia, w 62. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, mieszkańcy stolicy będą mogli podróżować zabytkowymi tramwajami po dwóch różnych trasach związanych z miejscami walk powstańczych. W trakcie przejazdu przewodnik i zaproszeni goście opowiadać będą pasażerom o powstaniu.
W godzinach 12-20, bez biletu, będzie można dojechać z Dworca Wschodniego na Pradze na Cmentarz Wolski. Trasa wiedzie ulicami: Kijowską, Targową, al. Solidarności przez most Śląsko-Dąbrowskim, następnie ulicami; Towarową, Kasprzaka, Skierniewicką, Wolską. Tramwaj będzie wyruszać w trasę mniej więcej co dwie godziny. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Stowarzyszenia Sympatyków Komunikacji Szynowej.
Drugi, zabytkowy, tramwaj uruchomi Zarząd Transportu Miejskiego. W godzinach 13-22, z częstotliwością co pół godz., będzie on kursował ulicami: Potocką, Słowackiego, Popiełuszki, al. Jana Pawła II, przez rondo „Radosław”, ulicę Okopową, Towarową, Prostą, Kasprzaka, Skierniewicką, Wolską do Cmentarza Wolskiego.
W tramwaju obowiązywać będzie opłata za przejazd według obowiązującej taryfy ZTM. Wszystkie bilety, z wyjątkiem abonamentowych, zachowują ważność.
Powstańczy Boeing
Specjalnie na 62. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego do stolicy przylatuje bombowiec Boeing B-17. Takie samoloty latały z pomocą dla powstańczej Warszawy. Przylot B-17 to jedna z atrakcji gali lotniczej, którą przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Dowództwem Sił Lotniczych. Wśród zaproszonych gości obecni będą członkowie załóg latający z pomocą dla Powstania Warszawskiego. Samolot wylądował wczoraj po południu na Wojskowym Lotnisku Okęcie. Lądowanie można było zobaczyć ze specjalnej strefy na lotnisku.
Kapitulacja po 63 dniach
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Dowództwo Armii Krajowej przewidywało, że potrwa kilka dni, jednak zakończyło się kapitulacją po 63 dniach zaciętych walk, w których po stronie polskiej zginęło około 200 tysięcy osób, głównie cywili.
Powstańcom udało się opanować znaczną część miasta, zwłaszcza Śródmieścia, m.in. Wytwórnię Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki, więzienie przy ul. Daniłłowiczowskiej, budynek towarzystwa ubezpieczeń Prudential (obecnie hotel Warszawa), PAST-ę, Pocztę Główną, Elektrownię na Powiślu. Zajęli też część Żoliborza, Stare Miasto, Powiśle, Mokotów i trzy enklawy na Ochocie. Zacięte walki toczyły się na Woli, Okęciu, Bielanach i na terenie Cytadeli Warszawskiej.
Boeing B-17
Historia i podstawowe dane techniczne Latającej Fortecy.
Dane podstawowe:
Typ: samolot bombowy dalekiego zasięgu
Konstrukcja: czterosilnikowy dolnopłat o konstrukcji całkowicie metalowej
Załoga: 11(2 pilotów, I nawigator, 1 bombardier, I radiooperator, 6 atrzelców pokładowych)
Historia:
Data oblotu: 28 lipca 1938 r.
Lata produkcji: 1939—1945
Wycofanie ze służby: 1958r.
Dane techniczne:
Rozpiętość: 31,60 m
Długość: 22,50 m
Wysokość: 5,80 m
Powierzchnia nośna 131,9 m2
Masa własna: 16374 kg
Masa stanowa: 29710kg
Osiągi:
Prędkość maks. 486 km/h
Pułap 10850 m
Zasięg maks.5470 km

Gazeta Olsztyńska (01-08-2006)

Zobacz także

Nasz newsletter