Tu spoczywa nieznana mieszkanka Warszawy - projekt Michała Zadary.

Zapraszamy gości, którzy odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego do współtworzenia portretu nieznanej mieszkanki Warszawy. Będzie to mozaika ułożona z 33 000 kamieni...

Zapraszamy gości, którzy odwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego do współtworzenia portretu nieznanej mieszkanki Warszawy. Będzie to mozaika ułożona z 33 000 kamieni. Do 7 lipca każdy może przynieść do Muzeum swój kamień, z którego powstanie pomnik, upamiętniający cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Mozaika zostanie odsłonięta w 68.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

W pewnym sensie jest to odpowiednik Grobu Nieznanego Żołnierza. Wspólnie z mieszkańcami Warszawy stworzymy symboliczny „grób nieznanego cywila”. I tak jak ludzie od zawsze nosili kamienie, by usypać groby swoich przodków, tak my przynieśmy te kamienie, by ułożyć symboliczny grób dla tych, którzy grobu nie mieli - mówi Michał Zadara, pomysłodawca i autor pomnika.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza tych, którzy mają w domu albo w ogrodzie biały, czarny, szary albo kremowy kamyk o średnicy ok. 3-5 centymetrów, by przynieśli je do Muzeum. Do końca czerwca Michał Zadara i jego zespół będą układać mozaikę w Parku Wolności, w Muzeum Powstania Warszawskiego. Będzie to powiększone do 60 metrów kwadratowych zdjęcie nieznanej warszawianki, zrobione podczas Powstania Warszawskiego - kobiety, która prawdopodobnie zginęła, jako cywilna ofiara wojenna. Jej powiększony portret w kamieniu znajdzie się w parku przy moście Poniatowskiego i będzie widoczny z mostu.

 

Portretem tej nieznanej warszawianki chcemy upamiętnić wszystkich cywilów, którzy zostali zabici podczas II wojny światowej, i którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Tytuł pomnika „Tu spoczywa nieznana mieszkanka Warszawy” został zaczerpnięty z wiersza Antoniego Słonimskiego pt. „Mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy”, w którym poeta domaga się symbolicznego grobu dla cywilnych ofiar wojennych.

 

Kamienie można przynosić do Muzeum Powstania Warszawskiego (Park Wolności lub szatnia MPW) od 20 do 7 lipca 2012, w godz. 10.00-18.00.

Antyczni, nadzy i ogromni,
Zastygli w krzyk kamiennych warg,
Których na łukach tryumfalnych ark
Ustawią kiedyś w rząd potomni,
Bohaterowie wielkich dni,
Na tle chorągwi i barykad,
Antyczni, nadzy i ogromni,
O których co dzień komunikat
Podawał światu rapsod nowy,
O was historia nie zapomni
I narodowy rzuci pieśniarz
Ziarno męczeńskiej waszej krwi
I posiew cierpień
I uniesień
Na nowy Sierpień,
Nowy Wrzesień,
Na nowych dni sześćdziesiąt trzy.


O was historia nie zapomni,
Lecz któż na grobach będzie siadał
Tych, którzy trwożni i bezdomni
Padali mrowiem niezliczonym,
Któż się o milion ten upomni?
I jaki pieśniarz będzie składał
Słowa gorące i szalone
O tych, co w cieniu waszej glorii,
Bez narkotyku wielkich czynów
Konali w męce dla wawrzynów,
Co wasze skronie ozdobiły,
Rzucając pomiot ciał swych zgniłych
W dymiący, krwawy gnój historii?


Dla was pieśń moja i łzy moje,
Zwyczajni, prości, nieogromni.
Kiedy na zgliszcza wróci życie,
Na narodowy święty grób,
Gdy kości będą zbierać z szańca,
Aby z nich dźwignąć pomnik sławy,
Niech na cmentarnej będzie płycie
Ten napis prosty, napis krwawy:
Tu leży Trup
Nieznanego Mieszkańca
Warszawy

"Mogiła Nieznanego Mieszkańca Warszawy" - Antoni Słonimski

Zobacz także

Nasz newsletter