Andrzej Bargiełowski „Stańczyk”

Andrzej Bargiełowski „Stańczyk” (94)

Kpr. pchor. Andrzej Bargiełowski „Stańczyk” urodził się 3 stycznia 1921 r. w Warszawie. Tutaj ukończył Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki. Podczas okupacji pracował jako inkasent w firmie „Jan Sudecki”. W latach 1941-1944 studiował w Miejskiej Szkole Handlowej (tajna Szkoła Główna Handlowa). W konspiracji działał w pułku „Baszta”, kompania O 1. W Powstaniu nie zdołał dołączyć do swojego oddziału, walczył w 2. kompanii batalionu „Golski” w Śródmieściu Południowym. Po Powstaniu został osadzony w Stalagu X B w Sandbostel. Po wojnie pracował w Instytucie Filmowym w Łodzi oraz w warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Zmarł 6 sierpnia 2010 r. w Warszawie.

Aparat fotograficzny Kodak Retina II dostał w maju 1939 r. w nagrodę za zdaną maturę. Podczas Powstania wykonał nim 111 zdjęć na negatywach Agfa Aeropan oraz Mimosa. Wszystkie fotografie powstały w pierwszej dekadzie sierpnia w Śródmieściu Południowym, w rejonie ulic: Marszałkowska, Polna, 6 Sierpnia, Lwowska, Koszykowa i Piękna. Negatywy ocalił jego ojciec, Józef Bargiełowski. Zdjęcia Andrzeja Bargiełowskiego należą do grupy fotografii amatorskich, wykonywanych przez żołnierzy w chwilach wolnych od zadań frontowych. Portretował koleżanki i kolegów z batalionu „Golski”, dokumentował też budowanie barykad przez ludność cywilną.

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych