Andrzej Wiktor Mieszczański

Pseudonim:
"Hetman"
Data urodzenia:
1929-12-23
Data śmierci:
1996-04-09
Funkcja:
-
Stopień:
kanonier
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zbigniew - Zofia z domu Bryndza-Nacka
Pseudonimy:
"Karp", "Hetman"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Harcerz 21. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej - Gniazdo “Żwawy Burek” - Drużyna “Niedźwiadek”, w drużynie używał pseudonimu "Karp”; uczestnik 2 kursu zastępowych. Od grudnia 1942 r. żołnierz Armii Krajowej - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" - I pluton służba obserwacyjno-alarmowa.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" - I pluton; po 11.09.1944 r. przeszedł do Śródmieścia Południe, następnie na Górny Czerniaków - tam przydział nieznany
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków
Awanse:
24.09.1944 r. awansowany do stopnia starszego strzelca
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną; wywieziony do Niemiec.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu działań wojennych powrócił do kraju. Ukończył szkołę średnią i podjął studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Po uzyskaniu dyplomu lekarza, zgodnie z nakazem pracy pracował w m.in. w Warszawie, Brzezinach koło Łodzi i w Wałbrzychu. W 1970 roku wyjechał do USA, gdzie nostryfikował dyplom lekarski i pracował jako lekarz.
Miejsce śmierci:
USA
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter