Pseudonim:
"Adamowska"
Data urodzenia:
1928-02-27
Data śmierci:
2017-09-21
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec - starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Wola Łobudzka pow. sieradzki,
Imiona rodziców:
Ludwik - Stanisława z domu Sawicka
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od kwietnia 1942 roku - Szare Szeregi ,zwerbowana przez Mariana
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Rembertów ul. Żeligowskiego 6
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon "Dęby" (Rembertów) - szpital zakaźny w Rembertowie
Awans:
8.08.1944 r. mianowana starszym strzelcem
Losy powojenne:
W czerwcu 1945 r. uzyskała w Rembertowie tzw. Małą maturę , następnie przeniosła się do Zabrza gdzie od września 1945 r. do uzyskania dyplomu uczęszczała do szkoły pielęgniarskiej (razem z Alicją Paciorkowską). Maturę zdała na kursach wieczorowych w Zabrzu w listopadzie 1948 roku. Następnie podjęła pracę w szpitalu we Wrocławiu kierowanym przez prof. Hirszfeldową. W 1951 roku powrócili z dwojgiem dzieci do Warszawy. W latach 60-tych ukończyła wieczorowe Technikum Budowlane i rozpoczęła pracę w Ośrodku Badań i Doświadczeń Budownictwa Ogólnego, jako technik. Po reorganizacji Ośrodka pracowała w Miastoprojekt Warszawa, jako technik budowlany do 1990 roku. W tym czasie uzyskała wszystkie uprawnienia budowlane. Wychowała 7 synów i 1 córkę. Warszawianka.
Nazwisko po mężu:
Anna Nawrot - w 1948 roku wyszła za mąż za Tadeusza Nawrota - powstańca, który w sierpniu 1944 r. był pacjentem szpitala w Rembertowie.
Informacje dodatkowe:
Po śmierci ojca w 1938 r. (inżyniera ichtiologa, prowadzącego największe w Polsce gospodarstwo wodne, z którego eksportowano ryby do Anglii) z Polesia jej matka wraz z dwiema córkami przeniosła się do Rembertowa gdzie zamieszkała przy ul. Żeligowskiego 6. Zastęp “Kuropatwy” - przyjęły taki kryptonim, ponieważ te ptaki nigdy nie opuszczają kraju.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Nasz newsletter