Pseudonim:
"Barbara"
Data urodzenia:
1922-01-07
Data śmierci:
2019-05-13
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kalisz
Imiona rodziców:
Lucjan - Kazimiera z domu Krysiak
Wykształcenie do 1944 r.:
Na tajnych kompletach ukończona 2 klasa Liceum Przyrodniczo-Matematycznego, matura, rozpoczęte studia medyczne i kursy sanitarne (uczennica dwuletniej Prywatnej Szkoły Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego otwarta za zgodą władz niemieckich.W rze­czy­wi­sto­ści była ona taj­nym Wydzia­łem Lekar­skim Uni­wer­sy­tetu War­szaw­skiego.)
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od marca 1944 - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II").
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Lwowska 10 m. 2
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II"), w Śródmieściu - 3. batalion pancerny "Golski" - 4. kompania "Odwet"
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica - Pole Mokotowskie - Śródmieście Południe (Politechnika Warszawska - Architektura)
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Brat Andrzej był żołnierzem 3. batalionu pancernego "Golski", a od 5.09.1944 w batalionie "Kiliński" - 9. kompania.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, wywieziona do obozu w Ursusie, a następnie do Dulagu 121 w Pruszkowie. Po kilku dniach znalazła się w Podkowie Leśnej, a w grudniu 1944 u rodziny w Krakowie.
Losy po wojnie:
Kontynuowała studia medyczne w Krakowie, powróciła na Akademię Medyczną w Warszawie. Dyplom uzyskała 1.12.1951 r.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Nazwisko po mężu:
Barbara Leśniewska
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa), kwatera W-XIII-3, rząd 2, grób 10. Pochowana wraz z rodzicami: Lucjanem Sawickim (1895-1977) i Kazimierą z Krysiaków Sawicką (1898-1979)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Sawicka (Leśniewska) Barbara, archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Barbara Sawicka - Leśniewska. Fot. archiwum rodzinne.

Barbara Sawicka - Leśniewska. Fot. archiwum rodzinne.

Nasz newsletter