Pseudonim:
"Czwartak"
Data urodzenia:
1922-09-03
Data śmierci:
1944-08-02
Funkcja:
dowódca sekcji
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Majątek Stefangród na Wołyniu
Imiona rodziców:
Józef - Halina z domu Czarnecka
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Państwowego Gimnazjum Humanistycznego w Bydgoszczy. Harcerz od 1934 r., a od stycznia do lipca 1939 r. drużynowy 4. Bydgoskiej Drużyny Harcerzy im. Jana Kilińskiego ("Błękitna Czwórka”), działającej przy tym gimnazjum (stąd jego późniejszy pseudonim "Czwartak”). W latach okupacji student tajnej medycyny w Szkole Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego doc Jana Zaorskiego (Tajny Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego).
Pseudonimy:
"Czwartak", "Sławek"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Koszykowa 17.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żubr" - 2. kompania - pluton 239 - drużyna kpr. pchor. "Skarbka” (Tadeusz Malinowski) - dowódca sekcji.
Szlak bojowy:
Żoliborz - Boernerowo
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat Antoni oraz ojciec Józef walczyli w składzie 3. batalionu pancernego AK "Golski" w Śródmieściu Południe.
Odznaczenia:
Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Za Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ pod Boernerowem, w czasie przemarszu oddziału do Puszczy Kampinoskiej. Ekshumowany przez PCK w listopadzie 1945 i pochowany w pojedynczej mogile oznaczonej NN na wiejskim wówczas cmentarzu w podstołecznym Wawrzyszewie (dziś przy ul. Wólczyńskiej 69 w Warszawie). W grudniu 1960 r. szczątki pogrzebanych tam poległych pod Boernerowem 62 powstańców przeniesiono do 6 grobów zbiorowych, na tym samym cmentarzu, na obecne miejsce - w sąsiedztwie kwatery 30 pp Strzelców Kaniowskich. Tam również znalazły się prochy jego brata ciotecznego Andrzeja Korobowicza "Rysia”, którego - powszechnie uważając za brata rodzonego - błędnie we wspomnieniach i literaturze nazywano Andrzej Głodkiewicz.
Uwagi:
Bronisław powszechnie był znany jako Sławek (w rodzinie, wśród znajomych i przyjaciół). Spowodowało to pojawienie się "Sławomira Głodkiewicza" w różnych opracowaniach dotyczących zgrupowania AK "Żubr”. Bronisław Głodkiewicz został upamiętniony na dwu tablicach w Bydgoszczy: "Odeszli na wieczną wartę bydgoszczanie z Szarych Szeregów 1939-1945” - umieszczonej przy pomniku pamięci Szarych Szeregów na ul. Szarych Szeregów, oraz na tablicy "Harcerze bydgoscy polegli na polu chwały 1939-1945”, umieszczonej w siedzibie Bydgoskiego Hufca ZHP przy ul. Dworcowej 56. Na tablicy pamiątkowej studentów zaginionych w czasie II Wojny Światowej wmurowanej w Domu Medyków przy ul. Oczki 5 w Warszawie figuruje jako Gładkiewicz S.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Bronisław Głodkiewicz - 1938. Zdjęcie ze zbiorów Janusza Trylińskiego

Bronisław Głodkiewicz - 1938. Zdjęcie ze zbiorów Janusza Trylińskiego

Nasz newsletter