Bronisława Anna Szczęsna

Pseudonim:
"Czarnecka"
Data urodzenia:
1928-07-25
Data śmierci:
2020-01-28
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Gostyń Wielkopolski
Imiona rodziców:
Ignacy - Otylia z domu Radolak
Wykształcenie do 1944 r.:
Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczęła naukę w szkole handlowej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od kwietnia 1942 r. harcerka w zastępie zastępowych w Żeńskiej Drużynie “Wrony” w Rembertowie, pseudonim “Czarnecka” v. “Czarecka”, od maja 1944 r. zastępowa zastępu “Wilgi”. Przeszła szkolenie w służbie obserwacyjno alarmowej oraz szkolenie sanitarne i kurs zastępowych. Brała udział w kolportażu prasy podziemnej oraz w małym sabotażu a także pełniła służbę w oddziale. W 1943 roku została zaprzysiężona w Wojskowej Służbie Kobiet Armii Krajowej III rejon “Dęby”, VII Obwód “Obroża”. W czerwcu 1944 r. została skierowana do Punktu Kolonijnego RGO w Helenowie, jako pomoc wychowawcy. Pracowała tam do 26 lipca 1944 r. Przydział w AK: VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon "Dęby" (Rembertów)
Adres przed Powstaniem:
Od sierpnia 1939 r. mieszkała w Rembertowie przy ul. Iwaszkiewicza.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3 Rejon "Dęby" (Rembertów) - szpital
Szlak bojowy:
Rembertów - szpital.

W czasie Powstania Warszawskiego pracowała przy organizowaniu szpitala zakaźnego w Rembertowie, a następnie była w nim sanitariuszką aż do wyzwolenia Rembertowa we wrześniu 1944 roku. Brała także udział w przerzucie broni do Warszawy (dla Pragi.)

Losy po Powstaniu:
Po Powstaniu rozpoczęła naukę w Gimnazjum Ogólnokształcącym w Rembertowie, które ukończyła w 1946 r. (tzw. mała matura). Równocześnie należała do drużyny “Dęby” w hufcu Rembertów. Prowadziła zastęp “Konary”, a następnie była przyboczną w drużynie “Góry”.
Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi, Warszawski Krzyż Powstańczy
Losy po wojnie:
W 1946 roku wstąpiła do Liceum SS Felicjanek w Warszawie. Po dwóch latach uzyskała świadectwo maturalne. W 1948 roku rozpoczęła pracę w Urzędzie Pełnomocnika ds. Gospodarki Torfem. Po likwidacji Urzędu pracowała w Ministerstwie Górnictwa do marca 1952 roku. Ukończyła Polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1953 roku pracowała w Kolejowym Przedsiębiorstwie Robót Ładunkowych a po likwidacji tego przedsiębiorstwa pracowała - zgodnie z kierunkiem studiów - jako nauczycielka języka polskiego kolejno w Szkole Podstawowej nr 168 w Warszawie, nr 163 i 102. Ze względów zdrowotnych w 1982 r. przeszła na emeryturę.
Nazwisko po mężu:
Bronisława Polz - po wojnie wyszła za mąż za Janusza Polza ps. "Puchacz" (1928-1997)
Miejsce pochówku :
Cmentarz Parafialny w Rembertowie przy ul. Grzybowej
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt - p. Paweł Polz. Fotografia z portretowa pochodzi z archiwum 2. HBAP "Żbik", zdjęcie na tarasie przed domem w Rembertowie udostępnił syn, p. Paweł Polz. Informację o śmierci przekazał syn
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Archiwum 2. HBAP "Żbik"

Bronisława Szczęsna - Polz po wojnie, na tarasie swego domu w Rembertowie. Zdjęcie z archiwum rodzinnego, udostępnił syn, p. Paweł Polz

Bronisława Szczęsna - Polz po wojnie, na tarasie swego domu w Rembertowie. Zdjęcie z archiwum rodzinnego, udostępnił syn, p. Paweł Polz

Nasz newsletter