Pseudonim:
"Danka"
Data urodzenia:
1925-04-16
Data śmierci:
2014-12-25
Funkcja:
sanitariuszka, łączniczka
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Sułkowskiego 24
Praca w czasie okupacji:
W latach 1942-1943 pracowała w warszawskim ZOO przy hodowli zwierząt futerkowych.
Wykształcenie do 1944 r.:
W czasie wojny kontynuowała naukę na tajnych kompletach Gimnazjum i Liceum im. Piłsudskiej. W 1944 r. zdała maturę.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz"
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - wywieziona do Niemiec najpierw do Stalagu XIA Altengrabow, następnie do obozu pracy w Kirchmöser koło Berlina. Na końcu umieszczona została w obozie kobiet-jeńców AK - Stalagu VI C Oberlangen.
Numer jeniecki:
46736
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Brat Danuty Zbigniew Szydelski "Zbyszek", "Kit" (rocznik 1928) od maja 1943 r. był żołnierzem 9. Kompanii Dywersji Bojowej "Żniwiarz" w II Obwodzie "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu AK. Był magazynierem broni oddziału. W Powstaniu także w II Obwodzie w kompanii sztabowej – pluton 228. W połowie sierpnia, na własną prośbę przeniesiony do patroli telefonicznych z zadaniem utrzymywania stałej łączności między sztabem ppłk "Żywiciela" a poszczególnymi placówkami.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu obozu przez I. Dywizję Pancerną gen. S. Maczka wstąpiła do Służby Pomocniczej Kobiet (PSK) dywizji w stopniu plutonowego. Po demobilizacji w 1947 r. zamieszkała w Wielkiej Brytanii, gdzie wyszła za mąż za por. Adama Bobulę oficera Dywizji. Osiadła wraz z mężem w Londynie pozostając na emigracji aż do śmierci w 2014 r. Po wojnie Danuta ukończyła studia uniwersyteckie i kurs w szkole artystycznej. Nauczyła się sztuki tworzenia biżuterii i miedziorytów. Swoje dzieła pokazywała na wystawach w Anglii. Pozostawiła dwie córki (również mieszkające na stałe w Londynie.)
Miejsce śmierci:
Londyn
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Dorastała na Żoliborzu, przy ul. Sułkowskiego. Ojciec był kapitanem WP, następnie pracował w Ministerstwie Komunikacji. W czasie okupacji został aresztowany i zamordowany w KL Auschwitz. Gdy wybuchła wojna, Danuta Szydelska rozpoczynała naukę w żoliborskim gimnazjum. Dwa lata młodszy brat był wtedy w szkole powszechnej. Obydwoje działali w konspiracji.
Pamiątka:
Po powstaniu Danuta Szydelska znalazła się w niewoli niemieckiej, najpierw w obozie Kirchmaser koło Berlina, następnie w Stalagu VI C Oberlangen. Przebywając w niewoli wykonywała z puszek po konserwach ryngrafy. W naszych zbiorach znajduje się różaniec wykonany przez nią w obozie w Oberlangen, do którego powstania użyła koralików z damskiej torebki, a miniaturowe pudełeczko dla niego zrobiła z puszki po konserwach. Różaniec z obozu jenieckiego do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego przekazał brat "Danki" - Zbigniew Szydelski. Pamiątkę można oglądać na ekspozycji stałej MPW.
Nazwisko po wojnie:
Danuta Szydelska-Bobula
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Danuta Szydelska ps. "Danka" (1925-2014). Na zdjęciu w roku 1945 roku po wyzwoleniu w Służbie Pomocniczej Kobiet 1. Dywizji Pancernej gen. S. Maczka. Fot. z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

Danuta Szydelska ps. "Danka" (1925-2014). Na zdjęciu w roku 1945 roku po wyzwoleniu w Służbie Pomocniczej Kobiet 1. Dywizji Pancernej gen. S. Maczka. Fot. z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

Fotografia wykonana we wrześniu 1944 r. na Żoliborzu, na terenie Zakładów "Opla". "Danka" (Danuta Szydelska) i "Sawa" (Artur Chwalibogowski). Fot. z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

Fotografia wykonana we wrześniu 1944 r. na Żoliborzu, na terenie Zakładów "Opla". "Danka" (Danuta Szydelska) i "Sawa" (Artur Chwalibogowski). Fot. z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

Żoliborz. Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego: "Danka" (Danuta Szydelska) i "Sawa" (Artur Chwalibogowski). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania warszawskiego, sygn. MPW-IH/5395

Żoliborz. Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego: "Danka" (Danuta Szydelska) i "Sawa" (Artur Chwalibogowski). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania warszawskiego, sygn. MPW-IH/5395

Zgrupowanie "Żywiciel", kompania Żniwiarz. Wśród Powstańców  Danuta Szydelska "Danusia". Fot. ze zbiorów MPW, sygn. MPW-IH/596

Zgrupowanie "Żywiciel", kompania Żniwiarz. Wśród Powstańców Danuta Szydelska "Danusia". Fot. ze zbiorów MPW, sygn. MPW-IH/596

1946 rok - Danuta Szydelska jak kierowca Willysa w Pomocniczej Służbie Kobiet w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Fot. z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

1946 rok - Danuta Szydelska jak kierowca Willysa w Pomocniczej Służbie Kobiet w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Fot. z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

Lato 1946 w okupowanych Niemczech. Zespół artystyczny utworzony przy 1 DPanc.(PSZ). Dziewczęta to uczestniczki Powstania Warszawskiego, które wstąpiły do Dywizji. Trzecia od prawej stoi Danuta Szydelska. Fot. z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

Lato 1946 w okupowanych Niemczech. Zespół artystyczny utworzony przy 1 DPanc.(PSZ). Dziewczęta to uczestniczki Powstania Warszawskiego, które wstąpiły do Dywizji. Trzecia od prawej stoi Danuta Szydelska. Fot. z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

Danuta Szydelska ( na zdjęciu pierwsza z prawej) podczas służby w Pomocniczej Służbie Kobiet w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.  Fot. z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

Danuta Szydelska ( na zdjęciu pierwsza z prawej) podczas służby w Pomocniczej Służbie Kobiet w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Fot. z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

Danuta Szydelska i por. Adam Bobula w służbie w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Norymberga, 1946 rok. Fot. z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

Danuta Szydelska i por. Adam Bobula w służbie w 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Norymberga, 1946 rok. Fot. z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

1947 rok. Ślub Danuty Szydelskiej z Adamem Bobulą. Adam w mundurze galowym oficera 1. DPanc. gen. S. Maczka.Fot. z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

1947 rok. Ślub Danuty Szydelskiej z Adamem Bobulą. Adam w mundurze galowym oficera 1. DPanc. gen. S. Maczka.Fot. z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

Z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

Z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

Anglia - 1947 rok. Wesele Danuty i Adama. Druhny to koleżanki z Powstania pozostałe na emigracji w Anglii. Fot. z archiwum rodzinnego  Zbigniewa Szydelskiego.

Anglia - 1947 rok. Wesele Danuty i Adama. Druhny to koleżanki z Powstania pozostałe na emigracji w Anglii. Fot. z archiwum rodzinnego Zbigniewa Szydelskiego.

Różaniec wykonany przez  Danutę Szydelską w obozie jenieckim VI C w Oberlangen -  zrobiony z koralików z damskiej torebki. Miniaturowe pudełeczko do niego "Danusia" zrobiła z puszki po konserwach. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Różaniec wykonany przez Danutę Szydelską w obozie jenieckim VI C w Oberlangen - zrobiony z koralików z damskiej torebki. Miniaturowe pudełeczko do niego "Danusia" zrobiła z puszki po konserwach. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.

Danuta Szydelska ps. "Danka" (1925-2014)

Danuta Szydelska ps. "Danka" (1925-2014)

Nasz newsletter