Pseudonim:
"Kicia"
Data urodzenia:
1929-10-13
Data śmierci:
2016-02-00
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ferdynand - Janina
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 9. kompania (włączona 4.08.1944 - dawna 41. kompania WSOP) - pluton 412, ochotnik, dołączył 2 sierpnia 1944
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odznaczenia - awanse:
Na przełomie sierpnia i września odznaczony Krzyżem Walecznych i awansowany do stopnia starszego strzelca.
Odniesione rany:
Ciężko ranny 28 września 1944 - postrzał obu nóg.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Zeithain.
Numer jeniecki:
305311
Losy po wyzwoleniu:
Po ucieczce z obozu jenieckiego, od kwietnia 1945 r. do lipca 1948 r. był żołnierzem 2. Korpusu Polskiego na Zachodzie - 5 Kresowa Dywizja Piechoty - 5. Pułk Artylerii Lekkiej. W 1948 roku powrócił do Polski, gdzie ukończył studia na wydziale geodezji (?)
Losy po wojnie:
Reporter, sprawozdawca, dokumentalista i reżyser. Był jednym z pierwszych spikerów i prezenterów TVP. Początkowo pracował w Zakładzie Paleolitu PAN. W 1955 wziął udział w konkursie ogłoszonym przez TVP na spikera telewizyjnego. Wybrany z grupy 2000 kandydatów, był jednym z dwóch pierwszych lektorów Telewizji Polskiej. Swój pierwszy dyżur spikerski miał 3 grudnia 1955, 4 dni później niż Jan Suzin. Eugeniusz Pach . W Telewizji pracował do wprowadzenia stanu wojennego 13.12.1981. Był reżyserem filmów dokumentalnych, reportaży, transmisji i sprawozdań z rajdów, konkursów i wyścigów samochodowych oraz pionierem reportażu bezpośredniego z wozu. W 1960 razem z Bohdanem Tomaszewskim był sprawozdawcą TVP z igrzysk olimpijskich w Rzymie. Prowadził także m.in. pierwsze programy poświęcone omówieniu wyścigów Formuły 1. Był cenionym kierowcą rajdowym oraz pilotem rajdowca Sobiesława Zasady. W 1963 wystartował po raz pierwszy w rajdzie o mistrzostwo Polski, wygrywając w klasie do 1300 ccm. Był także jednym z inspiratorów i organizatorów udanej próby ustanowienia przez Polskiego Fiata 125p rekordów prędkości w czerwcu 1973 roku. Współtworzył szkołę reportażu Telewizji Polskiej. Był współautorem programów: „Turniej Miast”, "Panorama" i „Studio 2” (na stanowisku zastępcy redaktora naczelnego Mariusza Waltera). W latach 70. wspólnie z Walterem tworzył cykl „Spotkania po drodze". Po zakończeniu pracy w Telewizji Polskiej pracował w firmie Sobiesława Zasady. Wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1958 roku żonaty z malarką Aleksandrą „Kosą” Gustkiewicz, zastępcą głównego scenografa TVP. W ostatnim okresie życia mieszkał koło Makowa Mazowieckiego, na skraju Puszczy Białej. Zmarł w lutym 2016 roku.
Miejsce pochówku :
Pogrzeb Eugeniusza Pacha odbył się 1 marca 2016 na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Dariusz Baliszewski: Starszy strzelec „Kicia”
Eugeniusz Pach Pseudonim: "Kicia" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Eugeniusz Pach ( po prawej) z  Janem Suzinem w 1959 roku. Fot. materiały prasowe

Eugeniusz Pach ( po prawej) z Janem Suzinem w 1959 roku. Fot. materiały prasowe

Eugeniusz Pach ( po prawej) z  Janem Suzinem w 1959 roku. Fot. materiały prasowe

Eugeniusz Pach ( po prawej) z Janem Suzinem w 1959 roku. Fot. materiały prasowe

Eugeniusz Pach w 1960 roku. Fot. materiały prasowe

Eugeniusz Pach w 1960 roku. Fot. materiały prasowe

Nasz newsletter