Pseudonim:
"Bronek"
Data urodzenia:
1914-01-14
Data śmierci:
1944-09-02
Funkcja:
dowódca drużyny
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Latowicz
Imiona rodziców:
Ludwik - Helena z domu Gayny
Wykształcenie:
Ukończył ośmioklasowe Gimnazjum w Płocku (1926-1934). Student Szkoły Głównej Handlowej przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.
Pseudonimy:
"Bronisław", "Bronek"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Racławicka 17 m. 6
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton "Motyla" - dowódca drużyny
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odniesione rany:
Ranny 13.08.1944 r. na ul. Inflanckiej, umieszczony w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym nr 1 przy ul. Długiej 7 (Pałac Raczyńskich)
Odznaczenia:
Wniosek odznaczeniowy Krzyżem Walecznych z 17.08.1944 r. podpisany przez dowódcę batalionu z uzasadnieniem: "ppor. Bronek - Odznaczył się osobistą odwagą w natarciu na Stawki. Pierwszy wskoczył do magazynów, przy czym zostaje ranny."
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Prawdopodobnie zamordowany w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym nr 1 przy ul. Długiej 7 po wkroczeniu oddziałów niemieckich na Stare Miasto. Według relacji Romualda Śreniawy-Szypiowskiego poległ 6.08.1944 na Woli. W 1945 r. na podstawie zeznań członków rodzin sporządzano w Biurze Informacji i Poszukiwań PCK karty osobowe osób rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7. "Walewski Henryk ps. "Bronek" albo "Bronisław", ur. 13 I 1914, syn Ludwika i Heleny, z zawodu kierownik fabryki, zamieszkały przed Powstaniem przy ul. Racławickiej 17. Ranny 13 VIII na Inflanckiej, ślad po nim zaginął, szukała go żona Halina". W tym czasie na marmurowych tablicach w bramie wjazdowej do Pałacu Raczyńskich powstawały napisy z prośbą o informację o bliskich. Jeden z nich miał następujące brzmienie: "W szpitalu tym leżał 1944 Henryk Walewski (por. Bronek) wysoki blondyn ranny w obojczyk. Gorąco prosimy o danie jakiejkolwiek wiadomości rodzinie pod adresem Marszałkowska 81 m 14". Pojawiła się odpowiedź na tablicy: "On leżał w tymczasowym szpitalu w kościele karmelitów Krak. Przedm. 50/54, później odtransportowany w kierunku Milanówka." Niestety ta informacja dotyczyła innej osoby: por. cz. w. "Bronka" (Jerzy Walewski-Collona) ze 104. kompanii Syndykalistów zgrupowania "Róg", który faktycznie do upadku Starówki przebywał w szpitalu przy ul. Długiej 7.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W Powstaniu walczył jego brat Witold, żołnierz kompanii "Koszta"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter