Jerzy Bohdan Kondratowicz

Pseudonim:
"Juhas"
Data urodzenia:
1926-06-16
Data śmierci:
1944-09-27
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 120 Miejsce: 29
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Halina
Wykształcenie (w tym wojskowe) do 1944 r.:
Przed wojną uczeń Szkoły Rodziny Wojskowej. Podczas okupacji uczył się na tajnych kompletach Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego. Elew konspiracyjnej szkoły podoficerskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku; członek Szarych Szeregów, uczestnik akcji Małego Sabotażu, następnie w AK z przydziałem: V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II").
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Franciszkańska 10 m.7
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II"), od 2 sierpnia 1944 r. w 3. batalionie pancernym "Golski" - pluton 161, od 8 września 1944 r. w zgrupowaniu "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton "Małego" (od 8.09.1944)
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica - Pole Mokotowskie - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów - kanały. 1 sierpnia 1944 r. po godzinie "W" uczestniczył na ataku na obsadzone przez oficerów Luftwaffe wille przy ul. Sędziowskiej. Nocą, po nieudanym natarciu przeszedł do Śródmieścia Południe, brał udział w walkach obronnych na terenie Politechniki. We wrześniu z grupą 4 kolegów przeszedł na Górny Czerniaków, gdzie dołączył do zgrupowania "Radosław". Nocą z 19/20 września 1944 r. przeszedł kanałami na Mokotów; uczestniczył w walkach o Królikarnię i w obronie ul. Ursynowskiej.
Odniesione rany:
Ranny we wrześniu 1944 - leczony w punkcie sanitarnym przy ul. Noakowskiego 16.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego brat Jan był łącznikiem w batalionie "Czata 49"; poległ 28.08.1944 r. na Starym Mieście.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ podczas kanałowej ewakuacji z Mokotowa. Jego zwłoki wydobyto 9.08.1945 z kanału przechodzącego pod Agrykolą w pobliżu Łazienek Królewskich. Pochowany na Cmentarzu Powstańczym na Woli (kwatera 17).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - baza uczestników PW. Ilustracje: prezentowana w biogramie fotografia portretowa Jerzego Bohdana Kondratowicza ps. Juhas pochodzi ze zbiorów prywatnych dr. Mariusza Kolmasiaka, zdjęcie przedstawiające uczniów Szkoły Rodziny Wojskowej udostępnił w formie skanu p. Krzysztof Głuchowski "Juraś"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

st. strzelec Jerzy Bohdan Kondratowicz "Juhas" (1926-1944). Fot. ze zbiorów prywatnych p. Mariusza Kolmasiaka

st. strzelec Jerzy Bohdan Kondratowicz "Juhas" (1926-1944). Fot. ze zbiorów prywatnych p. Mariusza Kolmasiaka

Klasa Szkoły Rodziny Wojskowej - 1939. Na zdjęciu Jurek Kondratowicz klęczy czwarty od prawej (tuż przy pani nauczycielce).

Klasa Szkoły Rodziny Wojskowej - 1939. Na zdjęciu Jurek Kondratowicz klęczy czwarty od prawej (tuż przy pani nauczycielce).

Nasz newsletter