Pseudonim:
"Kuba"
Data urodzenia:
1923-05-11
Data śmierci:
1944-08-11
Funkcja:
dowódca plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 182 Miejsce: 9
Stopień:
plutonowy podchorąży - podporucznik rezerwy piechoty (1944).
Miejsce urodzenia:
Skierniewice
Imiona rodziców:
Konrad - Helena z domu Głuchowska
Wykształcenie:
Uczeń Szkoły Powszechnej Stowarzyszenia Rodziny Wojskowej w Skierniewicach. Od przeprowadzki do Warszawy (1934) uczył się w III Gimnazjum Miejskim przy ul. Śniadeckich. Od 14.04.1935 r. harcerz 80. Warszawskiej Drużyny Harcerzy - trafił do zastępu "Żubrów". W latach okupacji zdał maturę na tajnych kompletach macierzystego Gimnazjum przy ul. Śniadeckich.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Wraz z 80. WDH wszedł do Szarych Szeregów. W pierwszych latach okupacji brał udział w akcjach sabotażowych prowadzonych w ramach Organizacji Małego Sabotażu "Wawer". Od 1942 roku należał do Hufca "Centrum" "Ul Wisła" Warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów. W 1943 r. ukończył turnus Zastępczego Kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty "Agricola"; zastępca, a od śmierci "Felka" (Feliks Pendelski - 6.06.1943) dowódca drużyny CR-200. W pomieszczeniach Szpitala Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej, którego dyrektorem był także zaangażowany w konspirację jego ojciec, dr Konrad Okolski, zorganizował i prowadził magazyn broni Warszawskich GS-ów. W latach 1942-1944 uczestniczył w akcjach bojowych: opróżnianie z materiałów konspiracyjnych mieszkania aresztowanego przez Gestapo Jana Błońskiego przy ul. Brackiej 23 (2.02.1943) - dowódca sekcji; akcja "Meksyk I" i "Meksyk II" (akcja pod Arsenałem - 26.03.1943) - dowódca sekcji "sygnalizacja", której zadaniem było podanie sygnału o nadjeżdżającej więźniarce z Janem Bytnarem "Rudym", po rozpoznaniu policyjnej "budy" stanowił wraz z "Kadłubkiem" ubezpieczenie akcji od strony pl. Teatralnego; akcja "Celestynów" (19/20.05.1943) - zastępca dowódcy grupy "więźniarka", za tę akcję otrzymał wyróżnienie; akcja "Góral" (12.08.1943) - w grupie Sławomira Bittnera "Maćka", akcja "Sieczychy" (20.08.1943) - zastępca "Macka", dowodzącego grupą "atak I"; akcja "Wilanów" (26/27.09.1943) - grupa "posterunek I", po akcji awansowany do stopnia plutonowego podchorążego; akcja "Pogorzel" (23.10.1943) - ostrzelanie pociągu urlopowego, przewożącego Niemców; akcja "Par II" (Baza Leśna, szkolenie terenowe pod Wyszkowem, czerwiec - lipiec 1944 ) - zastępca dowódcy Bazy - Władysława Cieplaka "Giewonta". Przydział w lipcu 1944 r. - Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - III pluton "Felek" - dowódca plutonu.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - III pluton "Felek” - dowódca plutonu.
Szlak bojowy:
Wola. Od 1 sierpnia 1944 r. na czele swojego plutonu uczestniczył w oczyszczaniu Woli z oddziałów niemieckich; 2 sierpnia dowodził jedną z grup szturmowych podczas ataku na koszary niemieckie urządzone w budynku dawnej Szkoły Powszechnej nr 81 przy ul. Spokojnej 13, w dniu 5 sierpnia brał udział w wyzwoleniu niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Warschau ("Gęsiówka"); następnie uczestniczył w walkach na wolskich cmentarzach wyznaniowych oraz w obronie szkoły przy ul. Spokojnej 13.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego ojciec dr Konrad Okolski był lekarzem w Szpitalu Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej. Siostra Halina była lekarzem w Szpitalu Powstańczym nr 1 mieszczącym się w gmachu PKO przy ul. Świętokrzyskiej.
Odznaczenia:
Order Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych
Miejsce (okoliczności) śmierci:
11 sierpnia 1944 r. prowadził swój pluton wycofujący się z budynku Szkoły Powszechnej przy ul. Spokojnej 13, w kierunku gmachu Szkół Powszechnych na rogu ul. Św. Kingi i Okopowej 55a ("Twierdza"). Przy sprawdzaniu przejścia przez ulicę Kolską, na wysokości fabryki Cygana, otrzymał postrzał w głowę, ponosząc śmierć na miejscu. Po wojnie pochowany w Kwaterach Wojennych żołnierzy i sanitariuszek baonu "Zośka" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, wraz z łączniczką Anną Zakrzewską ("Hanka Biała"), sierż. Mieczysławem Olkowskim ("Miś") i sierż. pchor. Januszem Grzymałowskim ("Wrzecień").
Informacje dodatkowe:
Rodzina Okolskich wywodziła się z Wołynia. Konrad urodził się 11 maja 1923 r. W Skierniewicach, do których rzuciły rodzinę Okolskich obowiązki służbowe ojca : lekarza i oficera. Tam też chodził do szkoły podstawowej. W 1934 r. ojciec Konrada otrzymał posadę w Warszawie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Konrad Okolski ps. "Kuba" (1923-1944) Fot. AR MPW

Konrad Okolski ps. "Kuba" (1923-1944) Fot. AR MPW

Zdjęcie z lat okupacji, od lewej siedzą: "Stasiek" (Stanisław Krawczyk), "Kuba" (Konrad Okolski) i "Henryk" (Henryk Kowal).

Zdjęcie z lat okupacji, od lewej siedzą: "Stasiek" (Stanisław Krawczyk), "Kuba" (Konrad Okolski) i "Henryk" (Henryk Kowal).

Pochowani: Konrad Okolski "Kuba", Mieczysław Olkowski "Miś", Anna Zakrzewska "Hanka Biała"  i Janusz Grzymałowski "Wrzecień". Mogiła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie - kwatera batalionu "Zośka". Fot. <i> Wikimedia Commons / Zuska – praca własna / domena publiczna </i>

Pochowani: Konrad Okolski "Kuba", Mieczysław Olkowski "Miś", Anna Zakrzewska "Hanka Biała" i Janusz Grzymałowski "Wrzecień". Mogiła na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie - kwatera batalionu "Zośka". Fot. Wikimedia Commons / Zuska – praca własna / domena publiczna

Nasz newsletter