Pseudonim:
"Sęp"
Data urodzenia:
1922-07-02
Data śmierci:
2005-11-12
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Koronowo
Imiona rodziców:
Tadeusz - Antonina z domu Korytowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 5 grudnia 1941 r. - żołnierz Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej. Sekcyjny w drużynie pchor. "Zerwikaptura" w 2. kompanii ppor. "Puchały". W 1942 r. zostaje elewem Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty im gen Władysława Sikorskiego. Od czerwca 1943 r. bierze udział w przejmowaniu zrzutów i transportach broni, po których z uwagi na aresztowania, przeniesiony zostaje do batalionu II do Jabłonny. Po trzech miesiącach powraca do Legionowa, gdzie obejmuje funkcję dowódcy drużyny w plutonie 710 w 4. kompanii. Po krótkim czasie mianowany zastępcą dowódcy plutonu 710. Do wybuchu Powstania jest instruktorem i wykładowcą w Szkole Partyzanta i kursów podoficerskich w I i II batalionie. Przydział w lipcu 1944 r. - VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - pluton 710 - zastępca dowódcy
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - batalion por. "Znicza". 2 sierpnia 1944 obejmuje dowództwo plutonu 710 po plut. "Wilku".
Szlak bojowy:
Od 1.08.1944 do 6.09.1944 - koszary w Legionowie, walki z czołgami na szosie warszawskiej, lasy na Bukowcu i w Józefowie, Warszawa - Praga. Od 6 września 1944 do 7 października 1944 udział w walkach grupy Kampinos - Brzozówka, Sowia Wola, Roztoka, Gawartowa Wola, Baranów, Jaktorów.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział jego ojciec płk dr Tadeusz Frydrychowicz ps."Zdzidna"
Losy po Powstaniu:
Zdemobilizowany 12 grudnia 1944 r. przedostał się do Krakowa, gdzie przebywał pod fałszywym nazwiskiem jako Julian Tadeusz Drażewicz, pracownik firmy Transport Tempo Krakau.
Miejsce śmierci:
Katowice. Pochowany wraz z żoną w grobowcu przy ul. Francuskiej w Katowicach, obok prochów fundatora grobowca Michała Wolskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Konstanty Frydrychowicz "Sęp"

Konstanty Frydrychowicz "Sęp"

Zdjęcie ze zbiorów Tadeusza Frydrychowicza

Zdjęcie ze zbiorów Tadeusza Frydrychowicza

Nasz newsletter