Pseudonim:
"Królik"
Data urodzenia:
1926-07-01
Data śmierci:
2022-03-23
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
starszy sierżant
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Helena z domu Szpecht
Harcerstwo:
Harcerka 4. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej przy Gimnazjum Żeńskim J. Popielewskiej i J. Roszkowskiej w Warszawie przy ul. Bagatela 15. Jako zastępowa prowadziła pracę wychowawczą i społeczną, a podczas wojny pracowała w świetlicy RGO przy ul. Dolnej.
Oddział:
I Obwód „Radwan” (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton sanitarny WSK (Wojskowa Służba Kobiet). Należała do patroli sanitarnych podległych bezpośrednio dr med. Lesławowi Węgrzynowskiemu ps. „Bartosz”m który był szefem sanitariatu Obwodu Śródmieście. Patrolami dowodziły: „Nika„ (komendantka WSK) i ”Rakieta„ (Janina Płoska). Patrol Krystyny brał udział w ewakuacji szpitala z Pl. Dąbrowskiego do gmachu PKO, uczestniczył w akcji zdobywania gmachuPAST-y przy ul. Zielnej, ewakuacji rannych ze zniszczonego Szpitala w gmachu PKO, ewakuacji rannych z Powiśla na ul. Lwowską. W ostatnich dniach Powstania Krystyna Król była w dyspozycji płk. Bakcyla, szefa sanitarnego KO w ”Palladium".
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec przejściowego obozu dla jeńców z AK, utworzonego przez Niemców w Fabryce Kabli w Ożarowie Mazowieckim k. Warszawy, następnie przeszła drogę przez obozy: Stalag XI B Fallingbostel (od 8.10 do 1.11.1944 r.), Bergen Belsen (1-8.11.1944), Hannover - Linden (9.11-11.12.1944), ponownie w Bergen-Belsen (11-22.12.1944), Stalag VI C Oberlangen (osadzona 23 grudnia 1944 roku, oswobodzona 12 kwietnia 1945 r. przez żołnierzy gen. Maczka).
Numer jeniecki:
141538
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu od 1945 do 1946 roku kontynuowała naukę w liceum w Maczkowie, gdzie zdała maturę. Ewakuowana wraz z 2 Korpusem do Anglii do 1947 roki leczyła reuamtyzm. Po powrocie do kraju od 1947 do 1951 studiowała na Akademii Medycznej w Warszawie.
Losy po wojnie:
Lekarz stomatolog. W latach 152-1954 pracowała jako stomatolog w przychodni w Mławie, a od 1954 roku w Wydziale Zdrowia Warszawa - Mokotów.
Odznaczenia:
Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami (1944)
Awanse:
Porucznik
Nazwisko po mężu:
Jaczewska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera D22-XI-7
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-teczka: materiały do Słownika Biograficznego Uczestników PW w zasobie Pokoju Kombatanta, zaświadczenie PCK, kopia deklaracji członkowskiej ZBoWiD (1974), oświadczenia świadków (Wanda Pietkiewicz „Wanda” - sanitariuszka kompanii „Bradla" w baonie Miłosz). Informację o śmierci przesłała p. Agata Biesaga, wnuczka p. Krystyny
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter