Krystyna Antonina Wiza - Łyczywek

Pseudonim:
"Iga"
Data urodzenia:
1920-08-24
Data śmierci:
2021-04-22
Funkcja:
współredaktor, łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców :
Władysław - ...
Nazwisko panieńskie:
Krystyna Wiza
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczennica Szkoły Sióstr Urszulanek w Poznaniu, w 1938 roku zdała maturę. W czasie wojny była studentką pierwszego roku romanistyki.
Adresy przed wojną:
Poznań, ul. 27 grudnia 10, Poznań ul. Matejki, w czasie wojny Poznań - Jeżyce
Harcerstwo i okres okupacji niemieckiej :
W harcerstwie od 12 roku życia: harcerka, a następnie zastępowa, przyboczna i drużynowa 17. DH im. Wandy Malczewskiej. W czasie wojny działała w Szarych Szeregach w Akademickim Kole Harcerskim przy żeńskiej Komendzie Chorągwi Wielkopolskiej. Kiedy nastąpiło aresztowanie naczelnika Szarych Szeregów Floriana Marciniaka otrzymała rozkaz wyjazdu z Poznania. Od 1943 roku przebywała więc w Warszawie. 6 dni po ewakuacji Krystyny do jej poznańskiego mieszkania przyszło po nią gestapo. W Warszawie zatrzymała się początkowo w willi Wańkowiczów na ulicy Dziennikarskiej, następnie przez krótki okres mieszkała przy Placu Unii Lubelskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Delegatura Rządu na Kraj - Organizacja Ziem Zachodnich "Ojczyzna" ("Omega")
Nazwisko konspiracyjne :
Władysława Ciesielska
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Leszno 33
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Łukasiński" - redakcja "W walce" - współredaktor
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Nazwisko po mężu:
Łyczywek - w czasie Powstania w szpitaliku na Chmielnej wzięła ślub z powstańcem Romanem Łyczywkiem ps. "Gród".
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Romanistka, tłumaczka literatury francuskiej, fotograf, dziennikarka. Założycielka Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego, a następnie w latach 1963-1975 wiceprezes i prezes towarzystwa. Od 1964 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W latach 1970-2008 reprezentowała Polskę na kongresach Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) Obecnie członek honorowy ZPAF, Fotoklubu RP, STF i innych, m.in. Fotoklubu Katalonii i Polish American Photographic Club w Nowym Jorku. Jest laureatką orderu Honneur et Reconnaissance Instytutu France-Pologne, odznaczenia Honoraire Excellence FIAP (HonEFIAP). Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii została uhonorowana nagrodą I-stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz medalem im. Jana Bułhaka. W 2010 otrzymała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Od 1945 mieszka w Szczecinie.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. MPW-kontakt p. Ewa Łyczywek, córka
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Krystyna Wiza - Łyczywek ps. "Iga". Fot. materiały do Słownika Uczestników PW - zbiór WIEPW

Krystyna Wiza - Łyczywek ps. "Iga". Fot. materiały do Słownika Uczestników PW - zbiór WIEPW

<i>źródło fot. : www.digart.pl</i>

źródło fot. : www.digart.pl

Nasz newsletter