Pseudonim:
"Maja"
Data urodzenia:
1927-04-20
Data śmierci:
1944-09-21
Funkcja:
łączniczka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 187 Miejsce: 10
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Marian - Czesława z domu Gajewska
Wykształcenie i harcerstwo do 1944 r.:
Obie z siostrą były harcerkami 58. WŻDH działającej przy II Miejskim Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego. Z harcerstwa do konspiracji wprowadzone przez Elżbietę Dziębowską „Dewajtis” (w 1943 roku do oddziału „Agat” - „Pegaz” - „Parasol” Kedywu KG AK). Naukę szkolną kontynuowały na tajnych kompletach zorganizowanych przez dyrekcję Gimnazjum i Liceum Bolesława Prusa w Warszawie przy ul. Jasnej 10.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, następnie - od 1.08.1943 Kedyw KG AK - kompania "Agat" ("Pegaz") - od 1944 batalion "Parasol"- 2. kompania - II pluton. Wywiadowczyni, łączniczka, następnie sekcyjna drużyny „Moto” w II plutonie 2 kompanii. Skończyła kurs samochodowy, brała udział w przygotowaniach i wykonaniu wielu specjalnych operacji bojowych ( m. in. w akcji „Kreschmann”, zajmowała się rozpoznaniem, obserwacją i jako łączniczka przywoziła broń z magazynu i po akcji odebrała ją. Po akcji „Weffels” odbierała broń i zwracała żołnierzom ich prawdziwe dokumenty. W akcji „Fruhwirth” przywoziła broń z magazynu. W akcji „Braun” była w zespole sygnalizującym rozpoznawczym, razem z innymi łączniczkami opracowała plan przejazdów samochodem Brauna. W akcji „Rodewald” była łączniczką od identyfikacji i sygnalizacji. W akcji „Hahn” należała do zespołu, który miał obserwować przejazdy Hahna.) Mieszkanie sióstr przy ul. Daniłowiczowskiej było lokalem konspiracyjnym plutonu.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Daniłowiczowska
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 2. kompania - II pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej siostra Kazimiera ps. "Kaja" również była łączniczką w batalionie "Parasol". Poległa 1 września 1944 r. na Starym Mieście.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Czerniaków. Ciężko ranna w klatkę piersiową, gdy wraz z „Zojdą” (Zofią Świeszcz - Łazor) oczekiwały na łodzie mające przetransportować je na drugą stronę Wisły. Zmarła w nocy 21 września 1944 (Wilanowska 5)
Miejsce pochówku:
Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kw. A-24 Wymieniona na tablicy pamiątkowej w kościele Św. Antoniego przy ul. Senatorskiej.
Informacje dodatkowe-losy rodziny:
Ojciec, który był majorem WP i uczestnikiem kampanii wrześniowej od jesieni 1939 roku przebywał w obozie jenieckim, matka zmarła na początku 1943 roku. Siostry mieszkały w Warszawie pod opieką ciotki Konstancji Gajewskiej. W Powstaniu Warszawskim początkowo odcięta od swojego plutonu , podjęła próbę dotarcia na Wolę, 21 sierpnia kanałami przeszła na Stare Miasto, niosąc amunicję. Na Starówce spotkała się z „Kają”, od 5 września na Czerniakowie.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2982, zbiór S. Kopfa
Publikacje:
Piotr Stachiewicz, "Parasol" : dzieje oddziału do zadań specjalnych Kierownictwa Dywizji Komendy Głównej Armii Krajowej.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Teresa Chuchla ps. "Maja"  (1927-1944) Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2982, zbiór S. Kopfa

Maria Teresa Chuchla ps. "Maja" (1927-1944) Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2982, zbiór S. Kopfa

Nasz newsletter