Pseudonim:
„Rita”
Data urodzenia:
1926-04-30
Data śmierci:
2016-10-05
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Zwierzyniec
Imiona rodziców:
Stanisław - Matylda z domu Irowska
Młodość :
Urodziła się w Zwierzyńcu w 1926 r. W młodości mieszkała w Nicei, Lwowie oraz Zamościu, a wakacje letnie spędzała w majątku w Bondyrzu, gdzie zastał ją wybuch II wojny światowej.
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica Gimnazjum ss. Zmartwychwstanek na Żoliborzu.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku w Szarych Szeregach. Od 1943 roku członek drużyny Związku Strzeleckiego AK - Żoliborz-Bielany, komendantka Aniela Cieszkowska ps. „Regina”, koleżanki: Krystyna Domańska (wówczas Grzebalska) ps. „Ksenia", Jadwiga Piasecka z domu Kowal ps. "Wiga". Przysięgę złożyła 10.10.1943 roku w lokalu na ul. Mickiewicza 22. do wybuchu Powstania odbyła szkolenia ogólnowojskowe, sanitarne i łącznościowe. Zajmowała się także kolportażem prasy podziemnej. Instruktorką Związku Strzeleckiego na Żoliborz i Bielany była wówczas Halina Szczepańska ps. "Ines".Instruktorką Związku Strzeleckiego na Żoliborz i Bielany była wówczas Halina Szczepańska ps. "Ines"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mierosławskiego 4. Część okresu w Warszawie spędziła w internacie Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek na Żoliborzu.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Żoliborz, jednak wybuch Powstania Warszawskiego zastał ją w Śródmieściu.
Oddział :
Wojskowa Służba Kobiet (WSK), na Starym Mieście - Korpus Bezpieczeństwa (KB) - łączniczka
Szlak bojowy:
Śródmieście - Stare Miasto - kanały - Żoliborz
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Brat Jerzy (rocznik 1928), uczestniczył w Powstaniu na Żoliborzu
Losy po wojnie:
Po wojnie mieszkała w Krakowie, gdzie podjęła studia w Wyższej Szkole Handlowej. Po kilku latach powróciła do Warszawy. W 1949 r. wyszła za mąż za Jerzego Leśniewskiego, którego poznała w czasie Powstania, a który powrócił z niewoli niemieckiej w 1946r. W Warszawie Maria Leśniewska pracowała w redakcji czasopisma „Stolica”, a następnie w firmach handlu zagranicznego. Lata 40. i 50. były okresem ciągłych obaw przed represjami, które w większym bądź mniejszym stopniu dotykały ją bądź członków jej rodziny, dlatego starała się o wyjazd do USA, do swej siostry. Udało się i w 1965 r. Wówczas wraz z mężem Jerzym i synem wyemigrowała na stałe do USA. W Stanach pracowała początkowo w polonijnych biurach podróży, ale szybko została marszandem. Świetnie rozumiała sztukę oraz potrzeby swoich klientów, co pozwoliło jej na rozwinięcie biznesu, który z jednej strony promował młodych, nieznanych artystów, a z drugiej pomagał klientom w tworzeniu ciekawych oraz wartościowych kolekcji współczesnej sztuki polskiej.
Nazwisko po mężu:
Maria Jadwiga Leśniewska
Odznaczenia :
W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Prezydent RP odznaczył ją Orderem Krzyża Niepodległości.
Miejsce śmierci :
Zmarła na skutek udaru 5.10.2016 r. w szpitalu Św. Anny w Piasecznie.
Miejsce pochówku :
Pochowana została w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, UdsKiOR, MPW-teczka: kopia deklaracji członka zwyczajnego ŚZŻAK, kopia oświadczenia Krsytyny Domańskiej z d. Grzebalskiej ps. ”Ksenia", datowanego na 10.08.2006 r.Informację o śmierci przekazał syn, p. Marek Leśniewski. Wspomnienie o Marii Leśniewskiej w: „Biały Orzeł. 24 com. /Massachusetts - Gazeta i portal Polonii w USA [dostęp: http://www.bialyorzel24.com/massachusetts/art,521,wspomnienie-marii-lesniewskiej.html]
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter