Pseudonim:
"Duża"
Data urodzenia:
1926-08-29
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Mieczysław - Julia z domu Stecka
Wykształcenie i praca do 1944 r.:
W czerwcu 1939 roku skończyła 6 klasę Szkoły Rodziny Wojskowej i zdała egzamin do Gimnazjum Królowej Jadwigi. Podczas pierwszego roku okupacji kontynuowała naukę, z grupą kolegów, we własnym domu. Od II klasy gimnazjalnej do I licealnej uczęszczała do tajnego Gimnazjum I Liceum Sióstr Nazaretanek. Oficjalnie była to Szkoła Zawodowa Krawiecka, po ukończeniu której zdała egzamin przed niemiecką komisją, po czym została skierowana do pracy w fabryce Tobbensa w Warszawie. W fabryce pracowała do jej zbombardowania przez lotnictwo sowieckie.
Pseudonimy:
"Duża", "Maryla"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku; uczestniczyła w akcjach Małego Sabotażu, szkoleniach i przewożeniu broni. Przydział w lipcu 1944 - V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II")
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. 6 Sierpnia 24
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II")
Odniesione rany:
Ranna 1.08.1944 r. - postrzał prawego ramienia.
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica.
Losy po Powstaniu:
Po wygaśnięciu walk na terenie dzielnicy, 14 sierpnia wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Uciekła z kolumny marszowej i dotarła do Milanówka, następnie do Kielc, gdzie odnalazła swoją matkę i brata - także wypędzonych z Warszawy do obozu w Pruszkowie.
Losy po wojnie:
W 1947 roku zdała maturę po ukończeniu Liceum dla Dorosłych w Warszawie i rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej, w 1952 roku, magisterium musiała jednak robić na Uniwersytecie Warszawskim, ponieważ WSHP nie otrzymała praw akademickich i została zlikwidowana, jako oparta "na zgniłych wzorach amerykańskich”. Po studiach pracowała w Poradniach Zdrowia Psychicznego, a ostatnio w Ośrodku Diagnostycznym przy Sądzie dla Nieletnich. W 1947 roku wyszła za mąż za Eustachego Lecha Karłowskiego, herbu Prawdzic, artystę-grafika. Ze związku tego miała dwóch synów - Macieja i Jacka.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter