Pseudonim:
"Smuga"
Data urodzenia:
1922-12-14
Data śmierci:
1989-10-27
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Ludwik Kunstman - Marianna z domu Jarząbek
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r.; członek w TAP (Tajna Armia Polska), działał na terenie Pruszkowa. Jego dowódcą drużyny (patrolu) był T.Chomentowski "Kulesza". Po scaleniu TAP z Armią Krajową wszedł z patrolem Chomentowskiego (teraz "Kulesza II") w skład VII Obwodu "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków). Na przełomie 1942/43 "Smuga" wszedł do oddziału dyspozycyjnego ppor. "Walerego" (później "Anatol" - Seweryn Skowroński) Obszaru Warszawskiego AK, równocześnie pełniąc nadal funkcję żołnierza "Obroży". Wiosną 1943 r. oddział ppor. "Anatola" został czasowo podporządkowany Kedywowi Okręgu Warszawskiego, by od lipca tego roku wejść w skład Kedywu Komendy Głównej jako OS (Oddział Specjalny) "Anatol" - "Lilpop". W międzyczasie st. strz. "Smuga" ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty. Przydział od czerwca 1944 - Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion "Miotła" - pluton "Kostka". Strzelec "Smuga" był jednym z najbardziej czynnych i dzielnych żołnierzy patrolu "Kuleszy II". Uczestniczył w licznych akcjach bojowych. W skład jego patrolu wchodzili st. strz. "Kolarz" (Zbigniew Boniński), kpr. pchor. "Bury" ( Jan Kot ). W okresie bezpośrednio przed Powstaniem żołnierze patrolu pełnili dyżury w sklepie w Warszawie przy ul. Piusa XI nr 25. Po odwołaniu pierwszego alarmu, za zgodą ppor. "Anatola" powrócili do Pruszkowa ok. 31.07.1944 r. i tam oczekiwali dalszych rozkazów.
Oddział:
Armia Krajowa - Kedyw KG AK - batalion "Miotła" - pluton "Kostka" - 1.08.1944 r. nie zdołał dotrzeć na miejsce koncentracji.
Szlak bojowy:
Ochota - Pruszków - Kampinos. 1.08.1944 r. na skutek trudności łącznika, związanych z jego przejazdem na rowerze z Warszawy do Pruszkowa, członkowie patrolu zostali bardzo późno zawiadomieni o miejscu koncentracji plutonu "Kostka" przy ul. Okopowej 31, bo dopiero około godziny szesnastej. O godz. 16:37 cały patrol "Kuleszy II" wyjechał kolejką EKD z Pruszkowa do Warszawy. Żołnierze byli nieuzbrojeni; cała broń patrolu była złożona w magazynie przy ul. Ks. Skorupki 12 m. 14. Patrol z łączniczką "Tęczą:" dojechał kolejką EKD do ul. Opaczewskiej, gdzie wszystkim pasażerom nakazano opuścić wagony. Pieszo patrol dotarł do ul. Niemcewicza 12; dalsze przedzieranie się w głąb Warszawy było niemożliwe. W tym czasie trwały już walki IV Obwodu Ochota z jednostkami niemieckimi przy pl. Narutowicza. W tej sytuacji "Kulesza II" i jego ludzie wieczorem powrócili do Pruszkowa. W sierpniu i wrześniu prowadzili akcje zaopatrzeniowe na rzecz Grupy "Kampinos", dostarczając furmanką broń wyjętą z magazynów "Obroży".
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego rodzona siostra Jadwiga ps. „Dominika” pracowała w Referacie sanitarnym 6. Rejonu (Pruszków) w VII Obwodzie "Obroża" Warszawskiego Okręgu AK. Jednocześnie działała jako łączniczka na terenie Pruszkowa, Piastowa i Ursusa. W Powstaniu była sanitariuszką 6. Rejonu (szpital)
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania patrol "Kuleszy II" powrócił do działań konspiracyjnych. W październiku uczestniczył w likwidacji konfidentów w majątku Moszna, działających w obozie przejściowym w Pruszkowie (Dulag 121). Na przełomie 1944/45 uczestniczył w odtwarzaniu oddziału "Miotła".
Losy po wojnie:
W 1945 r. ujawnił się przed Komisją Likwidacyjną b. Armii Krajowej jako sierżant podchorąży. Ukończył studia w Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie przy ul. Boboli 14. Jako inżynier mechanik w kolejnych latach pracował przy budowie Trasy W-Z, jako projektant w Przedsiębiorstwie BIPRODEX i w Biurze Projektów Przemysłu Betoniarskiego. W Płocku był dyrektorem Fabryki Maszyn Rolniczych.
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowany na cmentarzu w Wólce Węglowej (kw.W XIX-2 rząd 3 grób 1)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Archiwum rodzinne
Uwagi:
1.08.1944 r. nie zdołał dotrzeć na miejsce koncentracji - nie brał udziału w działaniach powstańczych na terenie Warszawy
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Mieczysław Kosman "Smuga" (1922-1989). Udostępnił  p. Wojciech Pakuła vel Rutka

Mieczysław Kosman "Smuga" (1922-1989). Udostępnił p. Wojciech Pakuła vel Rutka

Udostępnił  p. Wojciech Pakuła vel Rutka

Udostępnił p. Wojciech Pakuła vel Rutka

Udostępnił  p. Wojciech Pakuła vel Rutka

Udostępnił p. Wojciech Pakuła vel Rutka

Udostępnił  p. Wojciech Pakuła vel Rutka

Udostępnił p. Wojciech Pakuła vel Rutka

Nasz newsletter