Pseudonim:
"Ryś"
Data urodzenia:
1926-09-20
Data śmierci:
2000-04-08
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Wiktoria
Wykształcenie:
W latach okupacji przeszedł przeszkolenie wojskowe.
Nazwisko konspiracyjne:
Łazarz
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-2 - I pluton
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Towarowa 8 m.3
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-2 - I pluton
Szlak bojowy:
Mokotów (ul. Kazimierzowska, Narbutta, Woronicza)
Odniesione rany:
Ranny w sierpniu 1944 r.
Po Powstaniu:
Niewola niemiecka - przebył drogę przez Fort Mokotowski, następnie do Pruszkowa, skąd przewieziony do Sochaczewa, a następnie do Stalagu X B w Sandbostel. Pracował przymusowo w zakładach "Hapag" w Hamburgu.
Numer jeniecki:
221974
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przewieziony przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż z Niemiec na leczenie do Szwecji. Po wojnie wrócił do Polski. Aresztowany i represjonowany przez UB. Ukończył studia w SGH w Warszawie, na Politechnice Warszawskiej i na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskał tytuł zastępcy profesora. Założył pierwszą szkołę dla absolwentów liceów ogólnokształcących - Państwowe Studium Stenotypii i Języków Obcych. Założył i prowadził Prywatne Policealne Studium Handlowe. Założyciel i rektor Prywatnej Wyższej Szkoły Handlowej (w 2010 roku szkoła otrzymała oficjalną nazwę "Uczelnia Łazarskiego"). Autor i współautor wielu podręczników szkolnych i publikacji z dziedziny szkolnictwa średniego i policealnego. Działacz oświatowy w Warszawie, członek Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Powstańców Warszawskich i wielu innych.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę i inne odznaczenia.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter