Tadeusz Zdzisław Błażyński

Pseudonim:
"Świda"
Data urodzenia:
1924-01-10
Data śmierci:
2010-01-23
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Stopień:
plutonowy z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Przemyśl
Imiona rodziców:
Witold - Zofia z domu Buczkowska
Wykształcenie (w tym wojskowe):
W latach 1940-1942 uczęszczał do Liceum Metaloznawczo-Odlewniczego zorganizowanego przez prof. W. Gierdziejewskiego na terenie (zamkniętej przez Niemców) Politechniki Warszawskiej. W roku 1944 ukończył kilkumiesięczny kurs podziemnej Szkoły Podoficerskiej.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji brał udział w akcji "N" (Mały Sabotaż) i w próbach poważnego sabotażu w odlewni, w której pracował. Przydział po wejściu do AK - V Obwód Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - dywizjon artylerii przeciwlotniczej - 2. bateria "Żbik". Był również instruktorem podstawowego wyszkolenia Sekcji Łączniczek i Sanitariuszek (te ostatnie pod dowództwem Marii Jezierskiej, siostry Krzysztofa), tworzących zespół służb pomocniczych baterii.
Nazwisko konspiracyjne:
Bąkowski
Pseudonimy:
"Świda", "Ładosz"
Adres w latach 1939-1944:
W latach okupacji mieszkał z Matką przy ul. Kieleckiej 46, później przy ul. Górnośląskiej 16, od sierpnia 1942 r. na ul. Elektoralnej. Na dwa tygodnie przed wybuchem Powstania, w wyniku poważnej "wpadki" w baterii, musiał przenieść się do mieszkania swojej ciotki na ul. Szarotki 3 (Mokotów).
Oddział:
Armia Krajowa - IV zgrupowanie "Gurt" - 2. Harcerska Bateria Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" - III pluton. Od połowy sierpnia do kapitulacji zastępca dowódcy III plutonu.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XVIII C Markt-Pongau, 15.11.1944 r. wraz z grupą jeńców przywieziony do Arbeitskommando Mittelberg Hütte - Bischofshofen.
Numer jeniecki:
103546
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu z obozu pozostał na Zachodzie. W Anglii ukończył wyższe studia uzyskując stopień doktora i osiadł tam na stałe. Do końca życia mieszkał w Wielkiej Brytanii.
Miejsce śmierci:
Leeds - Wielka Brytania
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter