Tadeusz Adam Wardejn-Zagórski

Pseudonim:
"Gromski"
Data urodzenia:
1892-04-07
Data śmierci:
-
Funkcja:
szef wydziału BIP
Stopień:
major dyplomowany piechoty
Miejsce urodzenia:
Poraj
Imiona rodziców:
Kazimierz - Maria z domu Zagórska
Służba wojskowa do 1939 r.:
Od 1914 roku działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. W latach 1919-1920 brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po zakończeniu wojny pełnił służbę w Doświadczalnym Centrum Wyszkolenia w Rembertowie, pozostając oficerem nadetatowym 62. Pułku Piechoty w Bydgoszczy. 3 maja 1922 roku został zweryfikowany w stopniu kapitana ze starszeństwem z 1 czerwca 1919 roku i 1674. lokatą w korpusie oficerów piechoty. W latach 1923-1925 był słuchaczem V Kursu Normalnego Wyższej Szkoły Wojennej w Warszawie. Z dniem 1 października 1925 roku, po ukończeniu kursu i uzyskaniu dyplomu naukowego oficera Sztabu Generalnego, powrócił do Doświadczalnego Centrum Wyszkolenia. Przed 1934 roku przeniesiony został w stan spoczynku. Po zakończeniu służby wojskowej zatrudniony został w administracji państwowej. Był starostą zawieciańskim.
Udział w wojnie obronnej 1939:
Oficer Oddziału II Sztabu Armii "Łódź".
Pseudonimy:
"Gromski", "Gozdawa"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Podczas okupacji niemieckiej był oficerem łącznikowym, a od października 1940 roku pełnił funkcję zastępcy szefa Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej. Od 1944 był szefem Wydziału Propagandy Bieżącej w Oddziale VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) Sztabu Komendy Głównej AK. Należał do redakcji "Wiadomości z miasta", "Wiadomości radiowych", "Wiadomości powstańczych", "Głosu Ojczyzny".
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Wydział Propagandy Bieżącej - szef
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Walecznych - trzykrotnie
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Przez obóz w Pruszkowie (Dulag 121) dotarł do Częstochowy, gdzie po upadku Powstania Warszawskiego odtwarzano struktury Komendy Głównej AK.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Aresztowany i zastrzelony przez Niemców w grudniu 1944 r. w Częstochowie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter