Pseudonim:
"Tadzio"
Data urodzenia:
1923-03-27
Data śmierci:
1944-08-08
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 180 Miejsce: 69
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Gustaw - Janina z domu Cukerwar
Wykształcenie i działalność harcerska:
Uczeń Państwowego Gimnazjum i Liceum Męskiego im. Stefana Batorego. Członek 23 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego. Maturę zdał na tajnych kompletach Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w 1941 r. Następnie rozpoczął studia w Państwowej Szkole Budowy Maszyn. Działał w organizacji młodych socjalistów „Płomienie”
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi, następnie Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - II pluton "Alek”. Wiosną 1944 r. ukończył II turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola”. Uczestniczył w akcji dywersyjnej „T–U”. W czerwcu 1944 r. odbył szkolenie wojskowe w „Bazie Leśnej” pod Wyszkowem.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - II pluton "Alek”
Szlak bojowy:
Wola
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat Jan walczył w 3. kompanii batalionu "Zośka", poległ 19 września 1944 r. na Górnym Czerniakowie.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na Cmentarzu Ewangelickim.
Miejsce pochówku:
Po wojnie jego ciało zostało ekshumowane i przeniesione 12 kwietnia 1947 na kwaterę Batalionu „Zośka” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach - kw. A 20-2-23
Informacje dodatkowe:
Syn prof. Gustawa Michała Wuttke (1887-1975) - geografa, pedagoga, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciela propedeutyki fizyki i chemii w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Tadeusz w czasach szkolnych interesował się historią sztuki, wykazując zdolności graficzne, wykonywał liczne linoryty (te, które się zachowały, przekazane przez rodzinę do Archiwum m.st. Warszawy). Był autorem szaty graficznej pisma kompanii „Rudy” batalionu „Zośka” - „Sad” oraz legitymacji zwanej „Katechizmem M”, dotyczącym akcji „M” (oddziaływania na młodzież niezorganizowaną).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tadeusz Wuttke "Tadzio" (1923-1944) Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Tadeusz Wuttke "Tadzio" (1923-1944) Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Nasz newsletter