Pseudonim:
"Cedro"
Data urodzenia:
1903-11-18
Data śmierci:
1983-07-12
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Pseudonimy:
"Cedro", "Grudzień"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bolesław - Helena z domu Gajewska
Przebieg służby wojskowej:
W 1920 ochotniczo zgłosił się do wojska i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Do rezerwy przeszedł w stopniu podporucznika.
Wykształcenie i praca przed wojną:
sStudiował w Wyższej Szkole Dziennikarskiej, a następnie pracował jako recenzent teatralny w „Gazecie Warszawskiej”, „Myśli Narodowej”, „Kurierze Poznańskim”, „Polsce Literackiej”, „Expressie Porannym”, „Polsce Zbrojnej” i „Kurierze Warszawskim”. Należał do zarządu Syndykatu Dziennika Warszawskiego. W połowie lat 30-tych został redaktorem naczelnym tygodnika "Kino". Współpracował również z wydawanym przez Władysława Zambrzyckiego „Merkuriuszem Polskim Ordynaryjnym”
Udział w konspiracji 1939-1944:
Delegatura Rządu na Kraj
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj -związany z redakcjami "Rzeczypospolitej Polskiej" i "Dnia Warszawy".
Dzielnica:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Pisarz, literaturoznawca. Po 1945 był członkiem dziennika „Gazeta Ludowa”, który wydawało Polskie Stronnictwo Ludowe. Od 1947 aresztowany za sympatyzowanie z frakcją Stanisława Mikołajczyka i więziony w Rawiczu. Od lat 50. współpracował ze „Światem” i „Stolicą”, gdzie publikował felietony varsavianistyczne. Był wybitnym znawcą życia i twórczości Adama Mickiewicza, na ten temat pozostawił wiele artykułów, felietonów i publikacji.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter