Pseudonim:
"Czarna Bożena"
Data urodzenia:
1926-02-18
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Rogów
Imiona rodziców:
Zbigniew - Irena z domu Jagmin
Pseudonimy:
"Bożenka", "Bożena Czarna"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku - Szare Szeregi - 5. WŻDH. Od września 1942 r. pełniła służbę w patrolu łączności w Batalionie Łączności Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej - kompania K-1.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Czerniakowska 202
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - batalion łączności - Okręgowa Składnica Meldunkowa K-1 ul. Jasna, przewodniczka kanałowa na trasie Śródmieście - Stare Miasto. Po upadku Starego Miasta zwolniona ze służby, powróciła do domu na Czerniakowie. Tam ok. 6 września zgłosiła się ochotniczo do batalionu "Zośka" - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - pluton pancerny "Wacek"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę
Losy po Powstaniu:
Ucieka z transportu do Pruszkowa. Dociera do rodzinnego domu w Rogowie
Losy powojenne:
Studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego, później Uniwersytetu Warszawskiego. Praca w ZOO. Dorywczo pracuje w Muzeum Zoologicznym w Warszawie. Obrona pracy magisterskiej na Wydziale Biologii i Nauki na Uniwersytecie w Toruniu. Podejmuje pracę jako asystent w Zakładzie Ekologii Państwowej Akademii Nauk. Pracuje jako nauczyciel biologii w liceum. Emerytura. Prowadziła drużynę harcerską, była członkiem komendy w akcji "WM". Mianowana podharcmistrzem. Utrzymuje kontakty ze Środowiskiem byłych żołnierzy batalionu "Zośka", autorka pamiętnika z Powstania Warszawskiego. Mieszka w Warszawie.
Publikacje:
"Pełnić służbę... Z pamiętników i wspomnień harcerek Warszawy 1939-1945", red. Anna Zawadzka i Zofia Zawadzka, Państwowy Instytut Wydawniczy 1983.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Teresa Wilska.

Teresa Wilska.

Nasz newsletter