Pseudonim:
"Janina"
Data urodzenia:
1911-09-05
Data śmierci:
1993-07-19
Funkcja:
-
stopień:
sierżant z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Helena z domu Leszczyńska
Wykształcenie:
Matura w liceum im. Tadeusza Rejtana (1936)
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Zmobilizowany 28 sierpnia 1939 roku do 10 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej (10 DAPL Warszawa -Bemowo). 21września 1939 wraz ze swym Dywizjonem przekracza granicę polsko-węgierską. Od października 1939 do sierpnia 1940 roku przebywał w obozach wojskowych: Felsohangony, Ozd, Banreve, Ostfyansonfa i jenieckich (Kaiserlichensteinbruch - Austria Dolna)
Udział w konspiracji 1939-1944:
w konspiracji od 1941 : OW-KB "Skała" - Strażacki Ruch Oporu, obszar Warszawa-Praga
Oddział:
Korpus Bezpieczeństwa (KB) - pluton Warszawskiej Straży Ogniowej porucznika Michała Pogorzelskiego. Dowódcy: por. Józef Buchalski "Kiepura" i płk. Leon Korzewnikjanc "Doliwa"
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Południe.
    Udział w akcjach gaśniczych oraz ratowania zasypanych, wydostawaniu rannych i zabitych. Ze Starego Miasta wyszedł kanałami z placu Krasińskich pod ulicami : Miodową, Krakowskim Przedmieściem do ul. Wareckiej. Po krótkim postoju na ulicy Złotej (kino "Palladium") przeszedł przekopem przez Al. Jerozolimskie do punktu Mokotowska 56
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta - wraz z plutonem dowodzonym przez por. Michała Pogorzelskiego zwartą kolumną pomaszerował w dn. 6.10.1944 w kierunku Dworca Warszawa-Zachodnia. Ulokowany następnie na terenie Zakładów Mechanicznych "Ursus", gdzie opiekę nad plutonem przejął kpt. Jerzy Broński - oficer Warszawskiej Straży Ogniowej. Po wydostaniu się z obozu Wawrzyniec Wiśniewski przebywał w okolicach Piastowa, skąd po wkroczeniu wojsk radzieckich udał się pieszo w dn. 18 stycznia 1945 r. do Warszawy.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
We wrześniu 1939 roku żołnierz 10 DAPL (szlak bojowy: Warszawa-Paluch - Lublin- Kiwerce - Zbaraż - Podzamcze - Podzameczek - Wisniowce - Stanisławów). Członek Strażackiego Ruchu Oporu "Skała" ( kierownictwo Obszaru Warszawa-Praga) OSP Targówek. Dowódca akcji podpalenia i następnie pozorowania gaszenia fabryki części do samolotów "Avia" na Marymoncie w Warszawie, w wyniku której fabryka spłonęła (12 kwietnia 1942 - kryptonim "Akcja gaśnic"). Wielokrotnie brał udział w akcjach OSP Falenica mających na celu zdobycie broni, amunicji i żywności pochodzących z niemieckich transportów. OSP Falenica przeprowadzała także typowe akcje sabotażowe (wysadzenie pociągu "Urlaubszug" w Pogorzeli, gm. Otwock, spalenie tartaku w Falenicy). W czasie Powstania oddelegowany do ochrony przeciwpożarowej na Starym Mieście. Po wojnie awansował do stopnia płk Straży Pożarnej, następnie na Głównego Inspektora Ochrony Ppoż Ministerstwa Przemysłu Spożywczego i Skupu. Nigdy nie wstąpił do PZPR.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wawrzyniec Wiśniewski. Fot. archiwum rodzinne Piotra Wiśniewskiego.

Wawrzyniec Wiśniewski. Fot. archiwum rodzinne Piotra Wiśniewskiego.

Fot. archiwum rodzinne Piotra Wiśniewskiego.

Fot. archiwum rodzinne Piotra Wiśniewskiego.

Książeczka wojskowa Wawrzyńca Wiśniewskiego.Archiwum rodzinne Piotra Wiśniewskiego.

Książeczka wojskowa Wawrzyńca Wiśniewskiego.Archiwum rodzinne Piotra Wiśniewskiego.

Archiwum rodzinne Piotra Wiśniewskiego.

Archiwum rodzinne Piotra Wiśniewskiego.

Nasz newsletter