Pseudonim:
"Herse"
Data urodzenia:
1912-01-13
Data śmierci:
1971-11-09
Funkcja:
zastępca dowódcy batalionu
Stopień:
kapitan służby stałej piechoty
Miejsce urodzenia:
Lwów
Służba wojskowa do 1939 r.:
Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Zambrowie. W latach 1934-1939 oficer 9. Pułku Piechoty Legionów w Zamościu.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 walczył w szeregach 9. Pułku Piechoty Legionów w składzie 39. Dywizji Piechoty (Rezerwowej); uniknął niewoli i przedostał się do Warszawy.
Pseudonimy:
"Herse", "Ziemowit"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1939 roku; początkowo w Warszawie, następnie w wywiadzie na terenie Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Lubelskiego i Łodzi. Od 1942 r. oficer Komendy Głównej Armii Krajowej - II Oddział (Informacyjno-Wywiadowczy) - Biuro Studiów - kierownik referatu Transporty Kolejowe i Szosowe. Zajmował się identyfikacją godeł jednostek niemieckich, malowanych na samochodach, pojazdach pancernych i opancerzonych, wagonach kolejowych i innych pojazdach. Około 25 lipca 1944 r. wyznaczony przez szefa Oddziału II KG AK na zastępcę mjr. "Okonia" (Alfons Kotowski) - dowódcy Batalionu Specjalnego II Oddziału KG AK.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - II Odział - Batalion Specjalny (od 2.08.1944 r. w zgrupowaniu "Radosław" pod kryptonimem "Pięść") - zastępca dowódcy. Po rozwiązaniu batalionu "Pięść" wszedł w skład sztabu dowódcy Grupy "Północ" płk. "Wachnowskiego" (Karol Ziemski). W nocy 23/24.08.1944 r. w grupie por. "Porawy" (Stefan Matuszczak) przeszedł kanałami na Żoliborz z rozkazami płk. "Wachnowskiego" dla ppłk. "Żywiciela" (Mieczysław Niedzielski).
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Żoliborz.
Odniesione rany:
Ciężko ranny w sierpniu 1944 r. na Żoliborzu.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Mühlberg/Elbe, Stalagu XI A Altengrabow i Stalagu X B Sandbostel.
Numer jeniecki:
299356
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powrócił do kraju. Zamieszkał w Zakopanem, a od 1948 r. w Opolu. Pracował w Banku Inwestycyjnym, następnie w przedsiębiorstwie budowlanym jako kierownik działu finansowego.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych (dwukrotnie)
Miejsce śmierci:
Opole, pochowany na Cmentarzu Komunalnym Opole-Półwieś.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter