A
A
A
szukaj
wersje językowe Polski English

Zofia Kochańska

pseudonim
data urodzin
Archiwum Historii Mówionej
galeria zdjęć
"Maria Springer"
1918-08-25
-
funkcja
data śmierci
mur pamięci: kolumna/pozycja
-
1999-07-07
-                -

Miejsce urodzenia

Berlin

Imiona rodziców

Bolesław - Gertruda z domu Skibicka

Nazwisko panieńskie

Zofia Rapp

Nazwisko konspiracyjne

Marie Springer

Udział w konspiracji 1939-1944

Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) - Wydział Wywiadu Ofensywnego "Stragan" - Referat "Zachód" ("Lombard") - Tereny Rzeszy. Jako wywiadowczyni, doskonale władająca językiem niemieckim, działała na trasie Warszawa-Berlin-Hamburg-Heidelberg-Hanower-Ludwigshafen-Saarbücken. Zaopatrzona w świetnie podrobione niemieckie dokumenty, wykonane w pracowni legalizacyjnej por. "Agatona", podróżowała po Rzeszy jako Marie Springer, zdobywając cenne informacje, m.in. plany fabryki akumulatorów dla łodzi podwodnych w Hamburgu, dzięki czemu RAF mógł dokonać precyzyjnego nalotu. Podczas kolejnego wyjazdu udało się jej ustalić miejsce pobytu pancernika "Tirpitz", ukrywającego się w jednym z norweskich fiordów. Od marca 1943 r. żona por. Jana Kochańskiego "Maćka", cichociemnego, oficera Oddziału II KG AK w Warszawie, w związku z zagrożeniem aresztowaniem przeniesionego w czerwcu tego roku do Oddziału II Obszaru AK Lwów. Aresztowana wraz z mężem 1 listopada 1943 r. we Lwowie przy ul. Kleparowskiej 8 - była wówczas w ósmym miesiącu ciąży. Umieszczona w więziennej izolatce zaczęła symulować bóle porodowe, w związku z czym przeniesiono ją do strzeżonej kliniki, z której w nocy uciekła - dzięki pomocy osób zaangażowanych w tę akcję: Michaliny Wieszeniewskiej "Ciotki Antosi", sędziego Tadeusza Semadeniego i por. "Agatona". Wyjechała do Warszawy, 4 stycznia 1944 r. urodziła syna Macieja. W tym czasie jej mąż więziony był na Pawiaku, z którego wyprowadzono go 16 lutego na egzekucję (prawdopodobnie rozstrzelany w ruinach getta). Zaopatrzona w nowe dokumenty, nadal poszukiwana przez Gestapo, do wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkała w Warszawie z synkiem, często zmieniając mieszkania, które "zdobywała" dzięki pomocy "Cioci Antosi".

Oddział

"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - brak informacji na temat przydziału

Losy po Powstaniu

Wyszła z Warszawy 4 października 1944 r. z chorym synkiem. Trafiła do szpitala, z którego w obawie przed aresztowaniem wkrótce uciekła.

Losy po wojnie

W 1946 r. w Gdańsku poznała kpt. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego, u którego siostry, Danuty Rylskiej-Piątkowej w 1944 r. ukrywała się z synkiem, po ucieczce ze Lwowa. Dwa lata później pobrali się i zamieszkali w Poznaniu. W 1963 r. przeprowadzili się do Radości pod Warszawą. Zofia prowadziła warsztat rzemieślniczy w Warszawskiej Spółdzielni "Reflex".

Nazwisko po mężu

Zofia Ścibor-Rylska

Miejsce śmierci

Warszawa

close