Baza ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego dostępna online od 1 sierpnia

W ramach 72. rocznicy Powstania Warszawskiego na stronie www.1944.pl Muzeum Powstania Warszawskiego uruchamia bazę danych ofiar cywilnych Powstania. Dzięki bazie nazwisk internauci będą mogli w szybki i łatwy sposób aktualizować oraz weryfikować dane, dotychczas eksponowane na wystawie plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” dostępnej dla zwiedzających w parku Powstańców Warszawy

Internetowa baza ofiar cywilnych

Od 1 sierpnia efekty trwających rok kwerend i prac archiwizacyjno-redakcyjnych będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych w wersji on-line. Stanie się tak dzięki obszernej bazie nazwisk ofiar cywilnych Powstania, która wzbogaci muzealną stronę internetową www.1944.pl. Oprócz imion i nazwisk ofiar cywilnych baza ta będzie zawierała datę i miejsce ich urodzenia, imiona rodziców, wykształcenie, ostatnie miejsce zamieszkania, a także datę i miejsce śmierci.


Każdy, kto odwiedzi stronę www.1944.pl, będzie mógł znaleźć poszerzone informacje o ofiarach Powstania, a także aktualizować i poprawiać zawarte w bazie dane. Uwagi te będą następnie poddawane weryfikacji przez grono historyków i udostępniane opinii publicznej. Tak oto powstanie jeszcze dokładniejsza i nieustannie aktualizowana lista mieszkańców Warszawy, który padli ofiarą niemieckiego okupanta.

PRZEJDŹ DO BAZY OFIAR CYWILNYCH POWSTANIA WARSZAWSKIEGO >

Muzeum Powstania Warszawskiego przywraca pamięć o ofiarach cywilnych 1944 roku

Od 14 czerwca warszawiacy mają możliwość odwiedzenia wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” prezentowanej w parku Powstańców Warszawy i poświęconej ofiarom cywilnym Powstania. Poruszający temat ekspozycji oraz jej charakter wizualny działają na emocje, a zarazem stanowią formę złożenia hołdu ofiarom.

Na 93 białych bryłach widnieje 57 189 nazwisk warszawiaków poległych lub zaginionych w Powstaniu Warszawskim. Ukazane są imiona i nazwiska, data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania. Przedstawiona lista ofiar cywilnych to największy dostępny zbiór danych osób, które zginęły w Powstaniu Warszawskim.

Od otwarcia zeszłorocznej edycji wystawy trwa akcja społeczna prowadzona przez Muzeum Powstania Warszawskiego, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Dotychczas w efekcie tych działań listę ofiar cywilnych Powstania uzupełniono o 1474 nowe nazwiska. Ponadto dokonano 1016 korekt i aktualizacji już istniejących informacji.

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, dziękując za dotychczasową pomoc i zaangażowanie mieszkańców Warszawy w doskonalenie projektu „Zachowajmy ich w pamięci”, zwraca się z prośbą o nieustanne uzupełnianie archiwów o nowe informacje: Jeśli posiadają Państwo jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli bądź zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, zachęcamy do zgłaszania tych informacji do Działu Archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego: tel. 22 539 79 31, e-mail: ofiarycywilne@1944.pl. Zapraszamy również do siedziby Muzeum przy ul. Grzybowskiej 79 w Warszawie.

Koncepcja merytoryczna wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Paweł Kowal
Konsultacja historyczna: prof. Tomasz Szarota, dr hab. Michał Kopczyński, dr Maciej Wyrwa
Autorzy projektu architektonicznego i graficznego wystawy: Justyna Czerniakowska, Ola Kot, Michał Paszke
Realizacja wystawy: ABN Studio, „Instaltech” Adamiec Dominik

Marsz Pamięci, 5 sierpnia, godz. 19.00

W ramach tegorocznych obchodów warszawiacy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach poświęconych ludności cywilnej Woli, które odbędą się przy skwerze Pamięci, w rozwidleniu ulicy Leszno i alei Solidarności, a następnie przejdą ulicami Woli w kierunku parku Powstańców Warszawy. Dyrektor Jan Ołdakowski podkreśla: 5 sierpnia, po corocznych oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Pamięci 50 tysięcy mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców w Powstaniu Warszawskim, warszawiacy przejdą wolskimi ulicami w Marszu Pamięci i dotrą do naszej wystawy. Będą mieli okazję w symboliczny sposób oddać cześć poległym, zapalając świecę pod tysiącami nazwisk cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego.

fot. Marek Michalski/MPW

Zobacz także

Nasz newsletter