Pseudonim:
"Wiktor"
Data urodzenia:
1928-06-24
Data śmierci:
1944-08-01
Funkcja:
łącznik
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 163 Miejsce: 49
stopień:
strzelec
Imiona rodziców:
Władysław - Maria z domu Sobczak
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - 3. kompania - pluton 144 - łącznik
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Modlińska 2
Oddział :
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - 3. kompania - pluton 144 (nie dotarł, poległ 1.08.1944)
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego starszy brat Adolf Pursa ps. Grajdołek był żołnierzem tej samej kompanii.
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Został zabity wraz z ojcem Władysławem 1 sierpnia 1944 r. w egzekucji na ul. Modlińskiej 2.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Najstarszy z braci - Henryk Pursa (1921-2008) od 1940 roku przebywał na robotach przymusowych w Niemczech w miejscowości Einbeck w Dolnej Saksonii.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum Środowiska "Gurt"
Literatura:
Maciej Kledzik „Smak Głodu - III Batalion AK "Gurt" po kapitulacji Powstania Warszawskiego", Warszawa 1996, wyd. Bico
.:
<>
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Łącznik Jan Pursa  "Wiktor" (1928-1944). Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, bratanica Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

Łącznik Jan Pursa "Wiktor" (1928-1944). Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, bratanica Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

"Kochanemu Bratu w dowód pamięci" -  dedykacja dla   Jana Pursy ps. Wiktor, datowana na 13 [stycznia?] 1943 roku od starszego brata Adolfa (nazywanego w rodzinie Adolkiem).  Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, córka Adolfa Pursy ps. Grajdołek, bratanica poległego Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

"Kochanemu Bratu w dowód pamięci" - dedykacja dla Jana Pursy ps. Wiktor, datowana na 13 [stycznia?] 1943 roku od starszego brata Adolfa (nazywanego w rodzinie Adolkiem). Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, córka Adolfa Pursy ps. Grajdołek, bratanica poległego Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

Fotografia przedwojenna wykonana w Krakowie około 1936 roku - Maria i Władysław Pursowie z synami, Adolfem (Adolkiem) - na zdjęciu z lewej i młodszym Janem (z prawej, bliżej ojca).  W tle Kaplica Zygmuntowska na Wawelu. Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, córka Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

Fotografia przedwojenna wykonana w Krakowie około 1936 roku - Maria i Władysław Pursowie z synami, Adolfem (Adolkiem) - na zdjęciu z lewej i młodszym Janem (z prawej, bliżej ojca). W tle Kaplica Zygmuntowska na Wawelu. Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, córka Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

Fotografia przedwojenna wykonana około 19398 roku - Maria i Władysław Pursowie z synami, Janem (z lewej) i Adolkiem (z prawej). Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, córka Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

Fotografia przedwojenna wykonana około 19398 roku - Maria i Władysław Pursowie z synami, Janem (z lewej) i Adolkiem (z prawej). Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, córka Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

 Fotografia powojenna, prawdopodobnie 1945 rok, Cmentarz Bródnowski w Warszawie, miejsce pochowania Jana Pursy (1928-1944) i jego ojca Władysława (1894-1944), pierwsza mogiła z metalowym krzyżem. Przy grobie stoją:  najbliżej krzyża matka Janka - Marianna Pursa (II-voto Borusiewicz) i  brat Janka Adolf ps. Grajdołek (pierwszy od prawej). Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, córka Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

Fotografia powojenna, prawdopodobnie 1945 rok, Cmentarz Bródnowski w Warszawie, miejsce pochowania Jana Pursy (1928-1944) i jego ojca Władysława (1894-1944), pierwsza mogiła z metalowym krzyżem. Przy grobie stoją: najbliżej krzyża matka Janka - Marianna Pursa (II-voto Borusiewicz) i brat Janka Adolf ps. Grajdołek (pierwszy od prawej). Fot. ze zbiorów rodzinnych, do wykonania kopii udostępniła p. Elżbieta Wysocka, córka Powstańca. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego w grudniu 2023 r.

Nasz newsletter