Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1907-03-09
Data śmierci:
1965-12-23
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Kobylnica
Wykształcenie do 1939 r.:
W latach młodzieńczych mieszkał w Kobylnicy i Swarzędzu, gdzie ukończył szkołę powszechną. W latach 20. należał do lokalnego harcerstwa. Od 1.01.1928 do 1.01.1931 był drużynowym 1. Drużyny Harcerskiej im. Tadeusza Kościuszki. Pierwsze umiejętności artystyczne zdobywał w Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, następnie w latach 1931-1938 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1938 w pracowni prof. Tadeusza Breyera.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu 1939 uczestniczył w obronie Warszawy w składzie brygady ochotniczej.
Działalność w latach okupacji niemieckiej:
Pierwsze lata jego pracy twórczej przypadły na okres II wojny światowe,j łączył więc pracę artystyczną z zaangażowaniem w konspirację. Specjalizował się wtedy w tematyce sakralnej. Stworzył rzeźby w ołtarzu głównym kościoła św. Kazimierza w Pruszkowie, w Jankowicach i Wilczycach.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - przydział nieznany.
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Po wojnie zaprojektował ołtarz, ambonę i stalle kościoła na Kamionku w Warszawie. Rekonstruował rzeźby w Katedrze św. Jana w Warszawie oraz w pałacu w Natolinie. Jego dziełem są także lwy przed dawnym Kinem Moskwa w Warszawie, był także współautorem Pomnika Braterstwa Broni. W latach 1945-1946 był członkiem Zarządu Okręgu Warszawskiego i wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 1946-1947, 1951, 1955 był prezesem Sekcji Rzeźby Okręgu Warszawskiego i Głównej Komisji Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzył w kamieniu, brązie, ceramice, metalizowanym gipsie i glinie, głównie rzeźby o charakterze symbolicznym i wieloznacznym. Swoje prace prezentował w kraju i zagranicą, był laureatem wielu konkursów.
Odznaczenia:
Złoty Krzyż Zasługi (1955)
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Józef Trenarowski Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Józef Trenarowski stoi w czapce trzeci od lewej z 1 Swarzędzką Drużyną Harcerzy -  zdjęcie z 1929

Józef Trenarowski stoi w czapce trzeci od lewej z 1 Swarzędzką Drużyną Harcerzy - zdjęcie z 1929

Józef Trenarowski stoi w środku w kapeluszu z całą drużyną -  zdjęcie z 1930

Józef Trenarowski stoi w środku w kapeluszu z całą drużyną - zdjęcie z 1930

Nasz newsletter