Maciej Zygmunt Chyliński

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1929-05-02
Data śmierci:
2010-02-02
Funkcja:
goniec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Edward - Zofia z domu Pawlak
Adres zamieszkania przed wojną :
Warszawa, Aleja Jerzego Waszyngtona (?)
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczeń szkoły powszechnej przy ul. Igańskiej 5
Udział w Konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku jako harcerz Szarych Szeregów i uczestnik akcji "małego sabotażu".
Adres przed Powstaniem:
Po wybuchu wojny rodzina przeprowadziła się na Grochów, na ulicę Kaleńską 4 m. 16
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa "Północ” - OPL (Obrona Przeciwlotnicza i Ppoż), w Śródmieściu Delegatura Rządu na Kraj - IV Rejon - Śródmieście Południe, OPL - obrona przeciwlotnicza i przeciwpożarowa - goniec podległy Komendantowi Obwodowemu OPL i PPoż. Rejonu Warszawa- Południe.
Szlak bojowy :
Stare Miasto - kanały - Śródmieście
Losy po Powstaniu :
Po upadku Powstania opuścił Warszawę wraz z matką drogą przez Pruszków i obóz przejściowy Dulag 121. Następnie wywieziony do obozu przesiedleńczego Wrocław - Psie Pole - Sołtysowice. Skierowany do pracy przymusowej w Neuhofen. 6 maja 1945 roku został wyzwolony z obozu pracy przez wojska amerykańskie. 9 czerwca 1945 roku powrócił do Warszawy.
Losy po wojnie:
Po wojnie kontynuował przerwaną wybuchem Powstania naukę jako uczeń IV Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza, reaktywowanego w 1945 roku w willi przy ul. Wąchockiej 6 w Warszawie. Po ukończeniu liceum (1947 r.) pragnął zdobyć zawód marynarza, w związku z tym starał się o przyjęcie do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. W czerwcu 1948 roku został powołany przez Państwowe Centrum Wychowania Morskiego na kurs pracy morskiej, który ukończył 4 lipca 1948 roku i został dopuszczony do egzaminów do P.S.M. w Gdyni w sierpniu tego samego roku. Po zdaniu egzaminów został przyjęty na VI roczny turnus Szkoły Jungów w Gdyni. Dwukrotnie w tym czasie był zaokrętowany na żaglowcu „Dar Pomorza” i uczestniczył w rejsie szkoleniowym do Szwecji. Po zdaniu pomyślnie egzaminów zdobył zawód marynarza. Następnie po odbyciu wakacyjnych praktyk w warsztatach w P.C.W.M. i P.S.M zdał egzaminy do Państwowej Szkoły Morskiej. Równolegle uczestniczył w szkoleniu w Powszechnej Organizacji „Służba Polsce” (SP), które ukończył z wynikiem dobrym. W latach 1949/50 był słuchaczem II-go kursu Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni - Wydziału Mechanicznego. Po egzaminach zakomunikowano M. Chylińskiemu i niektórym jego kolegom, że zostali pozbawienia prawa do dalszej nauki w Państwowej Szkole Morskiej oraz pozbawieni prawa pracy na statkach Polskiej Marynarki Handlowej (mimo uzyskania takiego prawa po ukończeniu Szkoły Jungów). Próby odwoływania się od tej decyzji i wizyty w Ministerstwie Żeglugi nie odniosły żadnych rezultatów. Nigdy też oficjalnie nie poinformowano Macieja Chylińskiego o przyczynach takiej decyzji. Nie mogąc kontynuować nauki w PSM-ce, przez krótki czas uczył się w Państwowym Liceum Budownictwa Okrętowego „Conradinum” w Gdańsku-Wrzeszczu, lecz prawdopodobnie, nie mając perspektyw na pracę w gospodarce morskiej, a także z uwagi na szykany, podjął naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Korespondencyjnej stopnia licealnego w Elblągu, którą ukończył we wrześniu 1951 roku. Koleje losu sprawiały, że wielokrotnie zmieniał wraz rodziną miejsce zamieszkania oraz zakłady pracy. Członek Stronnictwa Demokratycznego. Od 1950 roku żonaty, miał dwoje dzieci.
Miejsce pochówku :
Cmentarz Komunalny w Świnoujściu, sektor C, rząd 4, grób 14.
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Do momentu wybuchu wojny ojciec Macieja, Edward Chyliński pracował u swojego ojca, Józefa w Fabryce Grawersko-Medalierskiej „Józef Chyliński” przy ulicy Kaleńskiej 5 na Grochowie. Po kampanii wrześniowej Edward przebywał na Zachodzie jako żołnierz Wojska Polskiego, natomiast żona Zofia wraz z synem Maciejem i teściami całą okupację spędzili w Warszawie.
Źródła:
MPW-zbiory: P/8930/17, baza straty.pl - FPNP, archiwum rodzinne córki, p. Jolanty Moskal z d. Chylińskiej i syna, p. Andrzeja Chylińskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zaświadczenie wystawione przez Rejonowego Delegata Rządu Warszawa-Południe Dział Obrony Przeciwlotniczej i Pożarowej na nazwisko Maciej Chyliński. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8930

Zaświadczenie wystawione przez Rejonowego Delegata Rządu Warszawa-Południe Dział Obrony Przeciwlotniczej i Pożarowej na nazwisko Maciej Chyliński. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8930

Przepustka nr 674165 wystawiona na nazwisko Maciej Chyliński. Data i pieczątka nieczytelne. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8930

Przepustka nr 674165 wystawiona na nazwisko Maciej Chyliński. Data i pieczątka nieczytelne. Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/8930

Nasz newsletter