Pseudonim:
"Ada"
Data urodzenia:
1904-09-17
Data śmierci:
1944-09-27
Funkcja:
peżetka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 119 Miejsce: 13
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Bronisława
Nazwisko panieńskie:
Maria Giżycka
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Pilicka 32 m. 2
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" (?) - PŻ ("Pomoc Żołnierzowi").
Dzielnica:
Mokotów
Miejsce (okoliczności) śmierci:
ul. Agrykola (kanał burzowy). Zginęła w kanale wraz z synami, Andrzejem i Stanisławem, w nocy z 26 na 27 września 1944 podczas ewakuacji oddziałów powstańczych z Mokotowa do Śródmieścia. Według danych IPN grupa ludzi przedostająca się kanałami z Mokotowa na Śródmieście pod koniec września 1944 r. została prawdopodobnie zatopiona w wyniku spiętrzenia wody przez Niemców lub uduszona karbidem wrzucanym przez nieprzyjaciela do kanałów. Podczas ekshumacji w dniach 8-9 sierpnia 1944 r. wydobyto zwłoki 32 osób, które następnie pochowano w większości na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Gumowska Maria, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka. Wymieniana w relacji Stanisława Fibicha ps. Wacek: dla Archiwum Historii Mówionej: Stanisław Fibich, Podkowa Leśna, 6 czerwca 2013 roku.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka.

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka.

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka.

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka.

Nasz newsletter