Pseudonim:
"Rysiek"
Data urodzenia:
1926-01-27
Data śmierci:
1944-09-17
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 211 Miejsce: 40
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia :
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Maria z domu Mrozik
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. ul. Inflancka 1 m. 56
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Paweł" - batalion NOW-AK "Antoni" - 2. kompania "Anna" - I pluton, od 7.08.1944 - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - kompania "Anna" - I pluton
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Młodszy brat Ryszarda - Zbigniew Liszewski także był żołnierzem kompanii "Anna". Zbigniew poległ około 14-15 sierpnia 1944 roku, gdy po powrocie oddziałów z Woli na Stare Miasto poszedł odwiedzić rodziców w domu przy ul. Inflanckiej. Tam razem z ojcem Stefanem Liszewskim został wypędzony przez Niemców z domu i rozstrzelany wraz z nim w egzekucji na Stawkach.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarł na skutek postrzału w głowę i w pierś w okolicy serca.
Miejsce pochówku:
W zapisach PCK widnieje jako pochowany pod adresem Aleje Ujazdowskie 35-37 (Mokotowska 48). Aleje Ujazdowskie 37, tj. kamienica Anny Mikulicz-Radeckiej i Mokotowska 48 to posesje stykające się ze sobą podwórzami. Podczas Powstania Warszawskiego znajdował się tutaj szpital. Podczas pierwszej ekshumacji 15 maja 1945 roku ciało Ryszard zostało przeniesione do mogiły zbiorowej na terenie Instytutu Głuchoniemych na Placu Trzech Krzyży. 29 kwietnia 1946 roku nastąpiła ekshumacja na Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli.
Losy rodziny:
Matka Ryszarda i Zbigniewa, Maria Liszewska (ur. 1903), ranna w nogę na skutek pocisku została po upadku Powstania wywieziona na roboty do Niemiec. Wyzwolona przez Armię Czerwoną powróciła do kraju i podjęła pracę, jednak z czasem, ze względu na zły stan zdrowia utrzymywała się jedynie ze skromnej renty ZUS otrzymywanej po poległym w Powstaniu mężu. Obu synów straciła w Powstaniu Warszawskim.
Uwagi:
Data śmierci w zapisach PCK na podstawie znalezionej przy ciele kartki w butelce oraz informacji na krzyżu. Depozyt zlikwidowany.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW [pierwotnie jako Zbigniew Ryszard Liszewski]. PCK - kartoteka, PCK - protokoły ekshumacyjne. Ilustracje: Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skany wykonano w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ryszard Jan Liszewski Pseudonim: "Rysiek" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Ryszard, Barbara i <a href =  zbigniew-liszewski,56144.html> Zbigniew</a>  Liszewscy. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skan wykonany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ryszard, Barbara i Zbigniew Liszewscy. Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skan wykonany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

strz. Ryszard Liszewski  "Rysiek" (1926-1944). Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skan wykonany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

strz. Ryszard Liszewski "Rysiek" (1926-1944). Fot. ze zbiorów rodzinnych p. Jana Zagórskiego. Skan wykonany w Muzeum Powstania Warszawskiego.

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - protokoły ekshumacyjne

PCK - protokoły ekshumacyjne

PCK - protokoły ekshumacyjne

PCK - protokoły ekshumacyjne

PCK - protokoły ekshumacyjne

PCK - protokoły ekshumacyjne

Podanie wdowy, Marii Liszewskiej, matki obu poległych żołnierzy o pomoc do Urzędu ds. Kombatantów. Ze zbiorów  p. Jana Zagórskiego

Podanie wdowy, Marii Liszewskiej, matki obu poległych żołnierzy o pomoc do Urzędu ds. Kombatantów. Ze zbiorów p. Jana Zagórskiego

Nasz newsletter