Stefan Zbigniew Chmielecki

Pseudonim:
"Boruta"
Data urodzenia:
1920-01-16
Data śmierci:
1994-12-05
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Numer legitymacji AK:
114198
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Szczepan - Leokadia z domu Lipczyńska
Wykształcenie i praca do 1944 r. :
W 1934 roku ukończył szkołę powszechną, a w 1938 roku Techniczną Szkołę Kolejową. Do wybuchu wojny pracował jako kontroler techniczny w "Motolocie" przy ul. Jagiellońskiej 2/4. W czasie okupacji niemieckiej pracował jako ślusarz w parowozowni PKP Warszawa - Wschodnia.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od marca 1941 roku - ZWZ - Armia Krajowa - 3. batalion pancerny "Golski" - 3. kompania
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, Saska Kępa, ul. Berezyńska 26 m. 5
Oddział:
Armia Krajowa - 3. batalion pancerny "Golski" - 3. kompania "Zieliński", dowódca por. sł. st. art. Zdzisław Zakrzewski „Zieliński”, 1 pluton (od 8 VIII 1944), batalion "Zaremba"-"Piorun" - pluton wypadowy (8 VIII)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Brat Jerzy ps. "Jur II" walczył w tym samym oddziale
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel i VI J Dorsten. Wiosną 1945 roku zbiegł z komanda pracy przymusowej w miejscowości Mönchengladbach (do 1960 jako München-Gladbach) w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia i przedostał się do 2. Korpusu Polskiego PSZ we Włoszech.
Odniesione rany - okres niewoli :
Ranny w Mönchengladbach (Nadrenia Północna), podczas jednego z alianckich bombardowań.
Numer jeniecki:
140356
Losy po wojnie:
Od wiosny 1945 do końca 1946 roku służył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie - armii gen. Andersa. W 1947 roku powrócił do kraju. Technik kolejowy. Po powrocie pracował w MPK w Centralnych Warsztatach Autobusowych przy ul. Włościańskiej 51, jako kierownik Biura Kalkulacji i Rozdziału Robót. W 1954 roku został przeniesiony do Warszawskich Zakładów Naprawy Samochodów na stanowisko Kierownika Działu Napraw Autobusów. W 1957 roku służbowo przeniesiony do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania - kierownik Warsztatów Samochodowych przy ul. Madalińskiego 10. Od 1959 roku aż do przejścia na emeryturę pracował w PR Polmozbyt.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Chmielecki Stefan Zbigniew „Boruta”, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, ŚZŻAK - Zarząd Okręgu Warszawskiego ŚZŻAK, Środowisko 3. Batalionu Pancernego „Golski" - oświadczenia świadków: plut. pchor. Tadeusz Bezwuhły „Bykowski”, Władysław Czajkowski. Pseudonim: ”Czapliński„, życiorys, UdsKiOR, zaświadczenie ZBoWiD, zaliczony okres służby: od VIII 1944 do III 1945, w tym pobyt w obozach jenieckich, łącznie 8 miesięcy - zasób Pokoju Kombatanta MPW
Uwagi :
Według jednej z powojennych kart PCK znajduje się informacja, że po Powstaniu przebywał także w Stalagu VI C Oberlangen, jednak najprawdopodobniej chodzi o Stalag VI J Dorsten.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter