Modernistyczna Przestrzeń Warszawy. In situ - willa Żochowskiej.

Lucjan Korngold był architektem wyjątkowym, który w projektach willi i kamienic łączył nowoczesną, geometryczną estetykę i niezwykle dopracowane, inspirowane tradycją i naturą, detale...

Lucjan Korngold był architektem wyjątkowym, który w projektach willi i kamienic łączył nowoczesną, geometryczną estetykę i niezwykle dopracowane, inspirowane tradycją i naturą, detale. Przed 1939 rokiem zrealizował kilkadziesiąt kamienic oraz willi. Dom ,wzniesiony dla siostry dr. Jana Wedla, Zofii Żochowskiej, był jedną z największych rezydencji, łączących w sobie tradycję i nowoczesność.

W ramach cyklu „Modernistyczna Przestrzeń Warszawy. In situ”, dzięki gościnności Ambasady Luksemburga, będziemy mogli zobaczyć od środka jedną z największych rezydencji mieszczańskich międzywojennej Warszawy. Mimo iż wielokrotnie przebudowana, willa wciąż zaskakuje swoim rozmiarem jak również wieloma świetnymi rozwiązaniami przestrzennymi oraz detalami.

UWAGA – na wydarzenie obowiązuje rejestracja internetowa na stronie www.rejestracja.1944.pl > Warunkiem wejścia na teren Ambasady będzie okazanie dokumentu tożsamości z nr PESEL podanego podczas rejestracji.


Mamy zaszczyt powiadomić, że spotkanie otwierać będzie Gospodarz budynku – Jego Ekscelencja Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga, Georges Faber.

Data: 30.05.2015 r.
Godz: 13:00 - 15:00
Spotkanie: Ambasada Wielkiego Księstwa Luksemburga, ul. Słoneczna 15
Prowadzenie: Grzegorz Mika (twórca strony Warszawski Modernizm 1905 - 1939)

Partner wydarzenia: 

///

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Stefana Starzyńskiego zapraszają na cykl popularnych spotkań in situ - wykładów-wycieczek do wnętrz najciekawszych dzieł warszawskiej architektury pierwszej połowy XX wieku.

Wraz z Grzegorzem Miką, architektem, varsavianistą, doktorantem WAPW i twórcą portalu Warszawski Modernizm 1905 - 1939, poznamy historię i architekturę gmachów, które na co dzień są dostępne dla nielicznych użytkowników, urzędników, studentów czy twórców. W sezonie 2015 odwiedzimy szereg najciekawszych przykładów użyteczności publicznej dwudziestolecia międzywojennego oraz pierwszego okresu odbudowy. Przedział czasowy jak i dobór obiektów nie są przypadkowe. Kolejność spotkań odwzorowywać będzie zmiany i rozwój stylów nowoczesnych na przestrzeni 30 lat pomiędzy odzyskaniem niepodległości a nastaniem socrealizmu. Również dobór budynków posłuży pokazaniu dużego zróżnicowania architektury: funkcjonalizmu, monumentalizmu, art deco, styl 37, socrealizm.

Następne wykłady:

13.06 – Urząd Patentowy RP (arch. Rudolf Świerczyński) 4.07 – Sąd okręgowy (arch. Bohdan Pniewski)

Kolejne daty pojawią się przy następnych spotkaniach

Zobacz także

Nasz newsletter