Pamięci sierpnia

„Mijają 62 lata od wydarzeń, które wciąż winny żyć w pamięci i sercu każdego Polaka. Dlatego kiedy o godzinie 17 zawyją syreny, niech miasto zastygnie na chwilę, w ciszy i skupieniu, oddając hołd swoim bohaterom” Ten apel o ...

.
„Mijają 62 lata od wydarzeń, które wciąż winny żyć
w pamięci i sercu każdego Polaka. Dlatego kiedy
o godzinie 17 zawyją syreny, niech miasto zastygnie
na chwilę, w ciszy i skupieniu, oddając hołd swoim
bohaterom”
Ten apel o uczczenie chwilą ciszy pamięci powstańców warszawiacy otrzymają we wtorek. Nie usłyszą go w radiu ani telewizji, nie przeczytają na plakatach. Zobaczą go na ulotkach, które z nieba zrzuci na ulice miasta bombowiec BoeingB-17.
Odrestaurowany przez Brytyjczyków samolot zwany latającą fortecą (a przez lotników ochrzczony pieszczotliwie „Sally B.”) przyleci do Polski pierwszy raz. Jego lądowanie w poniedziałek o godz. 16 będzie można obejrzeć w specjalnie wyznaczonym sektorze na woj skowym Okęciu. Później podczas gali samolotowej B-17 będzie można podziwiać na płycie lotniska z innymi samolotami (od godz. 17.30).
1 sierpnia ok. godz. 16 bombowiec wystartuje z Okęcia. Prżeleci nad Wolą i Śródmieściem i rozrzuci ulotki (patrz zdjęcie). - Będą one stylizowane na te sprzed 62 lat. Znajdzie się na nich apel do mieszkańców, by uczcili minutą ciszy godzinę „W” - mówi rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz. - Dodatkowo każdy, kto przyjdzie z ulotką do Muzeum, będzie mógł je zwiedzić bezpłatnie do 2.10, czyli rocznicy zakończenia walk.
Nowa muzyka, archiwalne filmy
Jednak obchody rocznicy wybuchu Powstania przygotowywane przez MPW to nie tylko gala samolotowa. Na sobotę, na godz. 19, w parku
Wolności przy Muzeum zaplanowano koncert dla młodzieży „Pamiętamy”44”. Formułą będzie nawiązywał do tego sprzed roku, gdy występował zespół Lao Che. - Artyści mają skomponować utwór specjalnie na tę okazję - mówi Kotonowicz. Swój program przygotowali już m.in. Bauagan Mistrzów (projekt Norberta Kubacza) oraz Grzech Piotrowski Kwartet. Wystąpią także m.in. 0. S. T. R. i Marysia Sadowska.
W niedzielę zaś park Wolności będzie już zupełnie innym miejscem - spotkają się tu powstańcy. Zostaną oni odznaczeni przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem w parku odbędzie się msza św., po której na godz. 21 zaplanowano plenerową prezentację powstańczych kronik filmowych nigdy nie pokazywanych publiczności.
- Podobnie będzie na pl. Krasińskich, gdzie w poniedziałek o godz. 20.30 podczas koncertu „Tematy sierpnia” do oryginalnych kronik całkiem nową muzykę na żywo zagrają warszawscy muzycy - kontynuuje Kotonowicz.
Nocne wspomnienia
Największą, obok przylotu B-17, atrakcją obchodów będzie nocny spektakl multimedialny w Muzeum Powstania Warszawskiego. Rozpocznie się on 1 sierpnia o godz. 24, a w rolę powstańców wcielą się m.in. Borys Szyc, Marcin Bosak i Magdalena Cielecka.
Przedstawienie będzie można obejrzeć w hali B lub na telebimach w parku Wolności.
Współczesna muzyka i nowoczesny spektakl mają cofnąć czas o 62 -lata. Do chwil, w których ginęli nasi ojcowie i dziadkowie, wówczas młodzi, pragnący wolności, jak nikt inny. Dziś wolnością się zachłystujemy, a w pogoni dnia codziennego często zapominamy, ile ona kosztowała.
„Pamiętaj gdziekolwiek jesteś uczcij chwilą ciszy tych, którzy z entuzjazmem i wiarą w zwycięstwo stanęli do walki o wyzwolenie Stolicy. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na kilka chwil oderwij się od pracy. Udowodnij że tak jak inni warszawiacy pamiętasz o rocznicy.”

Rzeczpospolita Wir (28-07-2006)

Zobacz także

Nasz newsletter