Powstanie łączy wszystkie pokolenia

Główna ceremonia rocznicowa rozpoczęła się wczoraj, punktualnie o godzinie 17 na warszawskich Powązkach. Ale obchody w tym roku różniły się od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Inscenizacje autentycznych walk, koncerty rockowe, konkur...

.
Główna ceremonia rocznicowa rozpoczęła się wczoraj, punktualnie o godzinie 17 na warszawskich Powązkach. Ale obchody w tym roku różniły się od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Inscenizacje autentycznych walk, koncerty rockowe, konkurs na komiks — historia przemówiła w ten sposób do młodzieży.
Punktualnie o godzinie 17, w rocznicę wybicia Godziny „W”, dającej początek Powstaniu Warszawskiemu, w stolicy uczczono pamięć jego żyjących i poległych bohaterów. Nad miastem rozległ się glos syren, na ulicach zatrzymały się tramwaje, autobusy, samochody i przechodnie przystanęli w zadumie. Również o 17 na wojskowych Powązkach rozpoczęła się główna ceremonia rocznicowa. Warszawiacy, a wśród nich przedstawiciele władz, zebrali się przed pomnikiem Gloria Victis.
O uczczenie pamięci powstańców apelowali kombatanci. O rocznicy wybuchu powstania przypomniał też historyczny samolot B-17, czyli „Latająca Forteca”. Takimi maszynami alianci dokonywali zrzutów broni, amunicji, leków i jedzenia dla powstańców.
Nadal nie wszystko wiemy o okolicznościach Powstania. Odpowiedzi na wątpliwości ciągle szuka brytyjski historyk Norman Davies, autor książek o powstaniu. — Podejrzewam, że Moskwa wprowadzała Waszyngton w błąd, ale nie mam potwierdzenia. Rosjaninie chcieli, by Zachód mieszał się w sprawy Europy Centralnej i Wschodniej, ponieważ uważali tę część świata za swoją strefę wpływów —mówi. Jego zdaniem, z punktu widzenia ówczesnego układu sił prezydent USA Franklin D. Roosevelt był w większym stopniu niż brytyjski premier Winston Churchill winien tego, że podczas powstania Warszawę pozostawiono jej własnemu losowi, ponieważ miał instrumenty wpływu na Stalina, które mógł uruchomić, lecz nie zrobił tego.
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, 62 lata temu, Miało trwać kilka dni, a zakończyło się po 63 dobach zaciętych walk.
Moda na powstanie
Rocznica w komiksie...
Krakowianin Tomasz Bereźnicki zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na komiks o Powstaniu Warszawskim. Na czterech stronach opowiedział ostatnie chwile Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. — Kiedy patrzę na te rysunki, wraca klimat tamtych dni — chwalił autora pracy Jerzy Kasprzycki, członek jury i uczestnik walk powstańczych.
…płycie DVD...
1 sierpnia na DVD ukazało się koncertowe wydanie „Powstania Warszawskiego” rockowej grupy Lao Che. Na płycie znajdują się dwa koncerty zarejestrowane w Warszawie. Na DVD jest również wywiad z Lao Che oraz wideoklipy, a także film o Muzeum Powstania Warszawskiego.
...i na koncercie
Najsłynniejsi polscy wykonawcy muzyki hip-hop, m.in. O.S.T.R., Fisz Emade Tworzywo, Mk Fever vs. DJ Krime, wystąpili podczas koncertu dla młodzieży w warszawskim Parku Wolności. - Pozdrawiam wszystkich tych, którzy mają krewnych związanych z Powstaniem. Pamiętajcie o tych, dzięki którym teraz możemy żyć w demokracji — zaapelował O.S.T.R.

Głos Pomorza (02-08-2006)

Zobacz także

Nasz newsletter