Spektakl "Pamiętnik z powstania warszawskiego" na CD i DVD.

Spektakl/oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” został przygotowany specjalnie z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z uwagi na dużą wartość artystyczną spektaklu...

Spektakl/oratorium „Pamiętnik z powstania warszawskiego” został przygotowany specjalnie z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Z uwagi na dużą wartość artystyczną spektaklu, postanowiliśmy wydać go na CD i DVD. Już wkrótce w sklepach!

CD

Płyta ze studyjnym zapisem muzyki ze spektaklu stworzonego przez Krystynę Jandę dla Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Premiera Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego odbyła się 1 sierpnia o północy w MPW. Wyjątkowe spektakle można było obejrzeć tylko przez pięć dni.
Muzyka skomponowana przez Jerzego Satanowskiego do słów Białoszewskiego, w interpretacji Krystyny Jandy i wybitnych muzyków to: „63 dni powstańczej tragedii, codzienności, śmiechu, głodu i śmierci, które wydają się być tak blisko, że czas zwalnia. Spektakl przytłacza i zostawia nas z pytaniami: Jaki jest sens? Czy to się powtórzy? Dlaczego zginęli? Czy też bym zginął? Każdy na te pytania odpowie sobie sam. Wielkie brawa dla twórców”.

DVD
Nagranie stanowi zapis premiery spektaklu Pamiętnik z powstania warszawskiego, która odbyła się 1 sierpnia 2014 roku w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. Siedemdziesiąta rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego była dla MPW momentem wyjątkowym. Zaproszenie do stworzenia rocznicowego spektaklu przyjęła Krystyna Janda. Dokonując adaptacji, reżyserując i występując w Pamiętniku z powstania warszawskiego, ustanowiła nową przestrzeń odbierania tego dzieła. Spektakl z muzyką skomponowaną przez Jerzego Satanowskiego, w interpretacji Jandy i wybitnych młodych artystów był wejściem na zaskakującą ścieżkę dźwiękową, wyrażającą to, czego nie oddawało słowo pisane. Całości dopełniły światła wykreowane przez Katarzynę Łuszczyk.
63 dni powstańczej tragedii, codzienności, śmiechu, głodu i śmierci, które wydają się być tak blisko, że czas zwalnia. Spektakl przytłacza i zostawia nas z pytaniami: Jaki jest sens? Czy to się powtórzy? Dlaczego zginęli? Czy też bym zginął? Każdy na te pytania odpowie sobie sam. Wielkie brawa dla twórców.
Marta Gaik
TerazTeatr.pl


1 Prolog 07:27
2 Niemiecki szturm 01:55
3 Chleb z cukrem 04:59
4 Starówka 03:02
5 Sklep na Freta 02:50
6 Wszystko na biało 03:07
7 Z jedzeniem źle 02:53
8 Dwunasty dzień 02:40
9 Atak 02:35
10 Cud nad Wisłą 03:38
11 Bomby 03:27
12 Dnia pierwszego września 02:06
13 Getto 02:23
14 Pierwszy sierpnia dzień krwawy 03:14
15 Świętego Jacka 04:47
16 Miłość i śmierć 04:19
17 Kanały 04:34
18 Najlepiej trzymać się za ręce 03:35
19 Epilog 10:15
Czas całkowity 73:54


narracja: Krystyna Janda
instrumentaliści:
Paweł Bomert - gitara basowa
Piotr Maślanka - perkusja
Marta Oyrzanowska - skrzypce
Paweł Stankiewicz - gitara akustyczna i elektryczna
Dorota Woźniak-Mocarska - wiolonczela
Wiesław Wysocki - klarnet, bas klarnet, saksofony, flet
Wojciech Zieliński - fortepian, akordeon
Jerzy Satanowski - instrumenty klawiszowe
wokaliści:
Anna Gadt - pierwszy sopran
Iwona Kmiecik - drugi sopran
Agnieszka Kiepuszewska - alt
Wojciech Myrczek - bas
Marcin Wawrzynowicz - tenor

adaptacja tekstu Mirona Białoszewskiego Pamiętnik z powstania warszawskiego
i reżyseria spektaklu: Krystyna Janda
muzyka: Jerzy Satanowski (utwory 1-11, 13, 15-19)
utwór 12 - Dnia pierwszego września: w opracowaniu Wojciecha Zielińskiego
(muzyka: autor nieznany, tekst: autor nieznany)
utwór 14 - Pierwszy sierpnia dzień krwawy: w opracowaniu Wojciecha Zielińskiego

wydawca: Muzeum Powstania Warszawskiego / Instytut Stefana Starzyńskiego / ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa/www.1944.pl
dystrybucja: Universal Music Polska / ul. Włodarzewska 69, 02-384 Warszawa / www.universalmusic.pl

Zobacz także

Nasz newsletter