Warszawa stroszy piórka. Subiektywnie o ptasich mieszkańcach stolicy

Zapraszamy do udziału w nowym cyklu spotkań organizowanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Zamysłem cyklu pt. Warszawa stroszy piórka...

Zapraszamy do udziału w nowym cyklu spotkań organizowanych przez Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Zamysłem cyklu pt. Warszawa stroszy piórka jest przybliżenie mało znanej grupy mieszkańców stolicy – ptaków. Spojrzymy na miasto czarnymi, bystrymi oczkami z krzewów, dachów lub czubków drzew. W dżunglę ptasich losów zabiorą nas ornitolodzy, pasjonaci, nauczyciele i miejscy aktywiści. Ludzie, dla których ptaki i przyroda to sposób na życie. Z nimi podczas naszych wykładów, spacerów i warsztatów poczujemy, jak to jest, gdy Warszawa stroszy piórka.

Pierwsze spotkanie:

W warszawskich szponach. Pustułka i spółka, czyli drapole w stolycy
Mają zakrzywione dzioby, białawo-brązowe, nakrapiane upierzenie i wydają specyficzny odgłos przypominający chichot; w powietrzu w charakterystyczny sposób zawisają w miejscu w locie trzepoczącym, by po dostrzeżeniu ofiary błyskawicznie zapikować w jej kierunku. Pierwotnie mieszkały pośród wysokich skał, dla których dziś substytutem stały się wielkomiejskie wysokościowce. Dlaczego porzuciły dzikie ostępy i tak dobrze czują się w mieście? Co je tu przyciąga i co pozwala im adaptować się w wielkomiejskim otoczeniu? Zdawałoby się: środowisku skrajnie nienaturalnym dla drapieżnych ptaków. Czy były tu wcześniej? Jak wpływają na warszawski ekosystem? Ile ich jest obecnie w Warszawie i jak najlepiej je tu obserwować? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania podczas spotkania z ornitologiem Michałem Krycińskim. Zapraszamy na wykład o warszawskich pustułkach oraz innych „drapolach”, które można napotkać w stolicy.

16.03.2016 (środa), godz. 18.00. Muzeum Powstania Warszawskiego, Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego.


Pełny program:

16.03 – W warszawskich szponach. Pustułka i spółka, czyli drapole w stolycy 19.03 – Ptasio i poWoli I 13.04 – Ornito-elyta inteligencka. Ptaki krukowate Warszawy 16.04 – Ptasio i poWoli II 23.04 – Ptasio i poWoli III 07.05 – Ptasio i poWoli IV 18.05 – Co szczebiocze, a co ćwierka – od jaskółki do wróbelka. Ptasie głosy 21.05 – Ptasio i poWoli V 15.06 – Jerzyk – ptak na wskroś miejski 20.07 – Budka nie tylko dla dudka – ornitologiczne zajęcia techniczne 17.08 – Pędzlem i kredką – ornitologiczne zajęcia plastyczne 17.09 – Ptasio i poWiśle 21.09 – Niezbędnik ptasiego podglądacza w Warszawie 19.10 – Potłuczone, porzucone – o mieszkańcach Ptasiego Azylu 16.11 – Skąd i dokąd. Ptasie przeprowadzki w miastach 07.12 – Pstroczki Jurgielewiczowej, złoty sikor i pelikan z Krakowskiego Przedmieścia. Warszawa, kultura i ptaki

Uwaga: program może ulec drobnym zmianom.

Prowadzący:

Dawid Kilon Michał Kryciński Stanisław Łubieński Paweł Pstrokoński Marcin Siuchno

„Czasami zastanawiam się, jak wygląda Warszawa oczami ptaków. Może miasto to dla nich naturalna część krajobrazu? Górskie łańcuchy osiedli, chłostane wiatrem turnie wieżowców i łagodne wzgórza kamienic. Dzikie, porośnięte mchami urwiska pustostanów. Głębokie wąwozy ulic. Skalne półki balkonów i parapetów. Zarastające stepy nieużytków. Rumowiska placów budowy. Prerie bocznic kolejowych. Nadrzeczne dżungle. Liany trakcji tramwajowych. Oazy skwerów, uedy kanałów na deszczówkę. Oczka wodne w spękanym asfalcie. Siklawy fontann. Stawy, glinianki, jeziora. Ostatnia duża dzika rzeka Europy”.
Stanisław Łubieński, Dwanaście srok za ogon

Zobacz także

Nasz newsletter