Żegnamy Joannę Bojarską

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Joanny Bojarskiej – członka Zespołu Pełnomocnika Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy ds. budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, współautorki koncepcji i scenariusza ekspozycji...

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Joanny Bojarskiej – członka Zespołu Pełnomocnika Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy ds. budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, współautorki koncepcji i scenariusza ekspozycji, kuratora ekspozycji stałej.

W piątek o godz. 17.00 w kaplicy pod wezwaniem bł. ks. Józefa Stanka (Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79) zostanie odprawiona msza św. w intencji Joanny Bojarskiej.

Joanna Bojarska – historyk sztuki, muzealnik, pedagog. W 1976 roku uzyskała dyplom na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1981 roku była wykładowcą na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (na kierunku historia sztuki i kostiumologia). W latach 1976–1995 pracowała w Muzeum Sztuki w Łodzi, do 1981 roku była adiunktem w Dziale Nowoczesnej Grafiki i Rysunku, następnie kustoszem oraz kierownikiem prac remontowych i aranżacji rezydencji Księży Młyn (pałac Herbstów), która w 1991 roku została wyróżniona prestiżowym medalem Europa Nostra przez Międzynarodową Federację Towarzystw Odnowy Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego i Narodowego (był to pierwszy medal w Polsce, dotychczas przyznawano dyplomy). W latach 1992–1994 pełniła funkcję kierownika prac remontowo-konserwatorskich, a także zajmowała się aranżacją wnętrz Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie, co zostało docenione w postaci nominacji do Europejskiej Nagrody Muzealnej EMYA. W tym samym czasie pełniła nadzór nad aranżacją wnętrz pałacu Schweikerta w Łodzi. W latach 1993–1995 była prodziekanem ds. naukowych na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Prowadziła wykłady na wielu uczelniach w Polsce, m.in. w Centrum Europy Wschodniej, na Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu czy w Plastycznym Studium Policealnym w Warszawie. W latach 1995–2000 była wicedyrektorem ds. merytorycznych Muzeum Zamku w Łańcucie, a następnie starszym kustoszem. W latach 2000–2002 pełniła funkcję kierownika Działu Edukacyjno-Dydaktycznego w Ośrodku Ochrony Zabytkowego Krajobrazu w Warszawie. W 2002 roku współpracowała z Muzeum Narodowym w Kielcach przy aranżacji wnętrz Pokoi Biskupich. W latach 2003–2004 była członkiem Zespołu Pełnomocnika Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy ds. budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Była współautorką koncepcji i scenariusza ekspozycji Muzeum, a także pełniła funkcję kuratora ekspozycji stałej. Od 2004 do 2012 roku była dyrektorem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.

Zobacz także

Nasz newsletter