Pseudonim:
"Jaga"
Data urodzenia:
1922-04-19
Data śmierci:
2003-03-22
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Lipno
Imiona rodziców:
Karol - Klara
Wykształcenie do 1944 roku :
W czasie wojny studiowała medycynę w ramach tajnych kompletów
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-2
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu :
Po upadku Powstania znalazła się w Krakowie, gdzie w latach 1945 -1950 kontynuowała rozpoczęte w Warszawie studia medyczne.
Losy po wojnie:
Lekarz pediatra. W 1950 roku uzyskała dyplom Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Odznaczenia :
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy
Nazwisko po mężu :
Halina Borkacka - 31.08.1946 roku wyszła za mąż za Stanisława Borkackiego, studenta Wydziału Prawa UJ, późniejszego profesora
Miejsce śmierci :
Jasło
Miejsce pochówku :
Cmentarz Salwatorski w Krakowie, kw. R -1 -22
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Jej ojciec, Karol Kochler, był profesorem chemii i przyrody w słynnym Liceum Krzemienieckim (w roku 1929 został dyrektorem Państwowego Gimnazjum im. Tadeusza Czackiego, jednej ze szkół wchodzących w skład Liceum Krzemienieckiego, następnie w latach 1935–1936 pełnił funkcję dyrektora („kuratora”) Liceum Krzemienieckiego a także - do 1939 roku - pełnił funkcję dyrektora pedagogicznego szkoły. Po wojnie, w 1945 objął na kilka lat kierownictwo I Państwowego Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu, uczestniczył także w budowie polskiego szkolnictwa na Pomorzu. Do 1954 roku (z pewnymi przerwami) był wykładowcą na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Archiwum rodzinne p. D. Spławy-Neyman z domu Pyc. Zdjęcie udostępniła p. Danuta Radecka (MPW-kontakt: Jan Wawszczyk) Biuletyn Lekarski 4/200 - tamże: Halina Alina Borkacka. Na płycie nagrobnej upamiętniona jako Alina Borkacka.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. udostępniła p. Danuta Radecka

Fot. udostępniła p. Danuta Radecka

Nasz newsletter